99 Ev - 99 Homes (2014)

Dram.png
 
99 ev.jpg

Yönetmen: Ramin Bahrani

Ödüller: Venedik F.F.- SIGNIS Ödülü ve Vittorio Veneto Ödülü, Los Angeles Film Eleştirmenleri Çevresi - En İyi Yardımcı Oyuncu Ödülü Michael Shannon, FEST F.F. - Jüri Ödülü 

Yıldızlar:   Andrew Garfield, Michael Shannon, Laura Dern

Bence: 

“Amerika batan kaybedenleri kurtarmaz!

Amerika batan kazananları kurtararak doğdu! Kazananların ülkesini kazıklayarak: Kazananlar tarafından - kazananlar için!”                         

Kapitalizmin en büyük başarısı, kendisine kafa tutanları bir noktada kendi çarklarından biri haline getirebilmesi – Piero Manzoni’nin her şeyi metalaştıran “Sanat Dünyası”nı aşağılamak için 1961’de Sanatçının Boku (Merda D’Artista) isimli çalışmayı yaptı. 30 konserveye kendi dışkısını doldurup, bunları etiketledi… İronik bir şekilde konservelerden biri yakın zamanda 127.000 pounda satıldı, geçen yıl Danimarka’da bir müzede bulunan aynı seriden bir diğer eser(!) hava kaçırıp kötü koku yaydığı gerekçesiyle restorasyona alındı. Piero Manzoni kapitalizmi eleştirirken ürettikleri bugün kapitalist düzenin içinde erimiş durumda.

99 Ev, kapitalizminin işler ters gittiğinde kendini var eden parçalardan bazılarını nasıl acımasızca ezdiğini gösterirken, sisteme karşı duranlardan yeterince iyileri nasıl tekrardan içine – bu defa ezen olarak- aldığını anlatıyor. ABD'de sistemin çürüklerini temizleme mekanizmasının bir parçası olarak, bankalar ipotekli evlere el koyduklarında pis işlerini bazı gayrimenkul şirketlerine yaptırıyorlar. Bu şirketler, bankaları temsil ederek ev sakinlerini kapının önüne koyma işini üstleniyorlar. Bu evlerin alım-satımı, sistemin açıklarından dolayı tetikçi gayrimenkul brokerlarına büyük paralar kazandırabiliyor… Rick Carver (Michael Shannon) böyle bir şirketin sahibiyken, Dennis Nash (Andrew Garfield) bu evlerin birinden Carver tarafından ailesiyle birlikte çıkarıldıktan sonra yukarıda bahsettiğime benzer bir mekanizmayla sisteme Carver’ın sağ kolu olarak dönen zamanın mazlumu bugünün zalimi rolünde.

Filmin yazar-yönetmeni Ramin Bahrani, Dennis Nash’in canavarın midesinde erimektense, dişi olmayı tercih etmesinden sonra cüzdanının karşısına doğrucu ailesi ve vicdanını koyarak bir çelişki yaratmaya çalışmış. 99 Ev’in sistem eleştirisi okları hedeflerine ulaşmış, Shannon ve Garfield oyunculuklarıyla düşük bütçenin yarattığı prodüksiyondaki boşlukları da bir oranda doldurabilmişler- Geçtiğimiz yıl Garfield'a Oscar adaylığı getiren Hacksaw Ridge (Savaş Vadisi 2016) o kadar korkunçtu ki, Garfield'a karşı olan bakışımı hala biraz bulandırabiliyor olabilir, ama yine de... 

Ancak filmin sorunları yok değil; filmin girişi klişelere bulanmış ve duygu sömürüsüyle ilk act atlatılmaya çalışılmış. Ebeveynlerinin elinde olmayan konular üzerinden hesap soran her boku bilen küçük çocuk klişesi mesela artık çok sıktı. Bu azarı genelde, birkaç sahne sonra “çocuk hikmeti” takip eder ki, o daha da fena - 99 Ev’de izleyici bu felakete maruz kalıyor. Filmin sonuna doğru Bahrani’nin hikayesi biraz tükeniyor ve bu bölümde denediği oyunlar, filmin genel işleyişinin aksine bildik mekaniklerden çıkma. 01saat52dakika. Pera Müzesi - Ev Diye Bir Yer Programı

Tempometre_8.png
FelsefiDerinlik_06.png
GorselZenginlik_06.png

Puan:

6-1.JPG
Puanlama, 10 üzerinden yapılmıştır ve tamamen kişisel tercihlere dayanmaktadır. Notun belirlenmesi için kullanılan kriterler tamamen keyfi bir biçimde oluşturulmuş ve bu kriterlerin ağırlıklandırılmasında da benzer bir metodoloji kullanılmıştır. Notlar nümerik değil, kategoriktir.

Fragman

Bonus:

Nic Rabinowitz, Stoan Maslev ve Agustin Seco; Piero Manzoni'nin "Sanatçının Boku" adlı eseri üzerine konuşuyorlar. Resimde 30 orijinal teneke kutudan birini görebilirsiniz. Manzoni tenekelerin hepsine üzerilerinde3 dil açıklamalar bulanan etiketler yapıştırdı.  (İngilizce)