Aramızdaki Sözler - The Mountain Between Us (2017)

MaceraY.jpg
Romantiky.jpg
 
aramizdaki sozler.jpg

Yönetmen: Hany Abu-Assad

Yıldızlar:  Idris Elba, Kate Winslet

Bence: Aramızdaki Sözler, kötü yönetilmiş bir romantizm ile hayatta kalma macerası türlerinin çalışmayan birlikteliği… Hikaye, kendi düğününe yetişmeye çalışan bir  haber fotografçısı Alex (Kate Winslet) başka şehirdeki bir ameliyata yetişmeye çalışan beyin cerrahı Ben’i (Idris Alba) bir uçak kazası ile dağın tepesinde baş başa bırakıyor. Filmin başında hayatta kalma hikayesi ve türün dinamikleri baskınken, karakterler birbirlerini tanıdıkça romantik ton ağırlık kazanıyor, ancak romantik ve macera kanalları beraberce bir yapı oluşturmak şöyle dursun birbirlerini en temel seviyede sabote etmişler - romantik damar hayatta kalma hikayesini gerçeklikten uzaklaştırırken, hayatta kalma hikayesi romantik tonun derinleşmesine mani olmuş.

aramizdaki sozler1.jpg

Yönetmen Hany Abu-Assad iki türü birbirine tutturmaya çalışırken hiçbir şey gerçeğe uzaktan yakından benzemiyor: Biri (Elba) aklı öbürü (Winslet) duyguyu temsil eden iki karakter birbirleriyle ancak ve sadece didişerek iletişim kurabiliyor; hayatta kalma hikayesinde ne kazazedelerin ruh halleri, ne fiziksel koşulları, ne psikolojik durumları inandırıcı. Elba ve Winslet daha çok koruma altındaki bir parkta kaybolmuş havasındalar, senaryo ve hikaye film boyu ölüm sınırında olduklarını anlatırken sahnelerin hiçbirinde ne bir gerginlik ne bir ölüm korkusu var. Ben ile Alex; hep endişesizler, her dertleri gerilimsiz, önlerine çıkan engeller kolayca çözülüyor. Dağın tepesinde, soğuğun ortasında günler geçtikçe ne bir tel sakal uzuyor, ne kimsenin saçı dağılıyor. İkisinin de, ne psikolojileri değişiyor ne de espri kabiliyetlerinden bir şey kaybediyorlar. Buz emerek sularını içerek, insan bedeninin koşullara alışma kabiliyetlerinden bahsederek, vahşi hayvan leşinden beslenerek bir tür yokluk içinde varlık yaşıyorlar.

aramizdaki sozler2.jpg

Elba ve Winslet; şüphesiz ikisi de iyi oyuncu, ama Aramızdaki Sözler ikisinin de üst üste ikinci kötü filmi. Elba daha yeni belki de gelmiş geçmiş en kötü Stephan King uyarlaması Kara Kule’deydi (2017); Kate Winslet da kağıttan karakterlerle dolu derinliksiz Woddy Allen'ın Dönme Dolabı'ndaydı (Dönme Dolap -Wonder Wheel - 2017 yazısına ulaşmak için buraya tıklayınız). Aramızdaki Sözler ile yine yanlış bir filmde gözükmüş olsalar da oyunculuk performanslarına bu başarısızlıktan pay biçmek haksızlık olur.

Görüntü yönetmeni Mandy Walker’ın iyi bir iş yaptığı, salt kurguyu ilgilendiren sorunların baskın olmadığı, sıkı başrol oyuncularının standartlarını tutturdukları bir filmin çakılmasının baş müsebbibi tabii ki filmin yönetmeni olacaktır. Kötü yönetmenlik ne demektir, nasıl bir filmi paralar kısa yoldan görmek için Aramızdaki Sözler’i izlemek oldukça eğitici olacaktır: Filmin hiçbir anında ölümle yaşam çizgisindeki karakterden bir minicik endişe kırıntısı oluşturamamak, zamanı ve erzak azalmasıyla oluşan tehlikeyi anlatmak için hiçbir sinematografik bir araç kullanmayıp direkt karakterlere söyletme kolaycılığına kaçmak, duygusal bir devamlılık ya da akış sağlayamamak, hiçbir açıdan filmi derinleştirememek… Bunlardan herhangi biri Aramızdaki Sözler’e sıkı bir darbe vurabilecekken, Abu-Assad hepsini hayata geçirerek filmi fena sakatlamış. Bunların üstüne, dandik son sahne her şeyin üstüne tüy dikmiş.

Filmin başındaki uçak kazası ve sonraki puma saldırısı sahneleri filmin en güzel ikişer dakikası, ama Abu-Assad bu heyecanın üzerine gitmeyip, tutması pek mümkün olmayan romantik damara yatırım yapmış. İyi oyunculardan ortalama performanslar ve görüntü yönetmeninin iyi işi Aramızdaki Sözler'i ancak vasata taşıyabilmiş. 01saat52dakika

Tempometre_5.png
Retinal_OK_3.png
FelsefiDerinlik_03.png
GorselZenginlik_04.png

Puan:

4-1.JPG

Puanlama, 10 üzerinden yapılmıştır ve tamamen kişisel tercihlere dayanmaktadır. Notun belirlenmesi için kullanılan kriterler tamamen keyfi bir biçimde oluşturulmuş ve bu kriterlerin ağırlıklandırılmasında da benzer bir metodoloji kullanılmıştır. Notlar nümerik değil, kategoriktir.

Fragman