Boz Bahçeler - Grey Gardens (1975/2015*)

*yeniden yayımlama

Dram.png
Belgesel.png
 
boz bahçeler.jpg

Yönetmen:  Albert Maysles, David Maysles, Ellen Hovde, Muffie Meyer

Yıldızlar:   Edith Bouvier Beale, Edith (Edie)  Bouvier Beale

Bence: 1975 yapımı belgesel Jacqueline Kennedy Onassis’nin o zaman 79 yaşındaki teyzesi Edith Bouvier Beale ve onun 56 yaşındaki kızı Edie Beale’nin bakımsızlıktan çürümeye başlayan, boş odalarında rakunların dolaştığı Hamptondaki malikanelerindeki karşılıklı gerilimle dolu, tuhaf hayatlarını konu ediniyor. Geçmişlerinin gölgesinde dönüşen dünyaya ayak uyduramayıp sıkışan mavi kanlı-aristokrat aileye mensup yarı-ünlü vidaları biraz gevşemiş ana-kız ve onların çok da umurlarında olmayıp bir köşesine sıkıştıkları aile yadigarı pislik içindeki malikane; belgesele böyle bakınca kapladığı alan çok küçük gözükse de, Mayseles Kardeşler hipnotize edici bir iş yapmışlar... Başına oturan beğense de beğenmese de başından zor kalkar. Görünen ufak hikayenin ardına sarkıp, hepimizin içine dokunan, ölümlü oluşumuzla bağlantılı büyük konulara uzanmayı başarmışlar. Bunu malikaneden ve Beale’lerden bir an olsun gözlerini ayırmadan yapmayı başarmışlar.

Anne-kızın birbirlerinden önce kendi içlerindeki büyük kavgaları yaşamlarını şekillendiren ilk unsur: Edie’nin geçmişteki güzelliğini, yaşayamadığı zengin cemiyet hayatını ve pişmanlıklarını düşüne düşüne gevşettiği vidaları ile annenin geçmişin şaşalı günlerinden bugünün muhtaç yaşamına yine geçmişi kullanarak tutunma çabası belgeseldeki ilk katman. İkinci seviyede kadınların kendi yüklerini kaldıramadıkları anda birbirlerini suçlamaları ile ortaya çıkan ve eve enerji taşıyan kavgaları var.

Yönetmenler Maysles kardeşler, Beale kadınlarının koca malikanenin tek odasına sıkışıp, çöpler arasında yaşamları üzerinden daha derin bir hikayeyi canlandırırlarken, bu kadınların düşkün durumlarını istismar ya da karikatürize etmemişler. 1saat34dakika. Pera Müzesi "Ev Diye Bir Yer" Programı

Tempometre_6.png
FelsefiDerinlik_06.png
GorselZenginlik_02.png

Puan:

6.5.JPG
Puanlama, 10 üzerinden yapılmıştır ve tamamen kişisel tercihlere dayanmaktadır. Notun belirlenmesi için kullanılan kriterler tamamen keyfi bir biçimde oluşturulmuş ve bu kriterlerin ağırlıklandırılmasında da benzer bir metodoloji kullanılmıştır. Notlar nümerik değil, kategoriktir.

Fragman (2015)