Denizkızlarının Şarkısı - Córki Dancingu - The Lure (2015)

Dram.png
Dram.png
Macera.png
 
denizkızlarının şarkısı.jpg

Yönetmen: Agnieszka Smoczynska

Yıldızlar:  Marta Mazurek, Michalina Olszanska, Kinga Preis

Bence:

Polonya’dan çıkma özgün, tuhaf ve vahşi bir günümüz müzikali… Denizkızlarının Şarkısı, Bulgaristan sahillerinde Lehçe öğrenen iki denizkızının Varşova nehirlerinden sahile çıkmasıyla açılıyor. Genç – belki fazla genç- ve güzel denizkızları karada ancak ıslatıldıklarında müren-vari kuyruklara ve vajinalarına kavuşurlarken, kuruduklarında cinsiyetlerini kaybedip ancak insan bacaklarına sahip olarak şehirde gezebiliyorlar. Aynı denizkızı efsanelerinde olduğu gibi, büyülü seslerine ve duru güzelliklerine kapılan erkeklerin sonları pek hoş olmaz. İki denizkızından esmer olan Altın, kendi ırkının klasik temsilcisi olarak seviştiği erkekleri kanlarını içerek öldürür ve insanlarla iletişimde onları baştan yabancı görür, öbür denizkızı – sarışın Gümüş- insanlarla daha yakın ilişkiler kurmak ister. Birlikte var olabilecekleri, derinleşebilecekleri ortak platformlar, beraberce var olmanın koşullarını arar. Yönetmen Agnieszka Smoczyńska denizkızlarının seçtiği iki farklı patika üzerinden kadın düşmanı retorik, yabancılık, sömürü, şovenizm üzerine şehvet-tiksinti arasında gidip gelerek yürümüş.

Deniz Kızlarının Şarkısı görsel anlamda da vaatlerinin arkasında durabilmiş. Filmin tonu soğuk, atmosferi karanlık ve akışı zaman zaman mide bulandırıcı ama bir yandan bütününe bakınca film ilişki kurulabilir, şehvetli ve duru. Smoczyńska, müzik ve müziğe eşlik eden performansları kullanarak bir kanal daha oluşturmayı da başarmış – soundtrack de şahane. 01saat31dakika. Pera Müzesi Sineması Sıra Dışı Vampirler Programı

7.JPG
FelsefiDerinlik_07.png
GorselZenginlik_06.png

Puan:

8.JPG
Puanlama, 10 üzerinden yapılmıştır ve tamamen kişisel tercihlere dayanmaktadır. Notun belirlenmesi için kullanılan kriterler tamamen keyfi bir biçimde oluşturulmuş ve bu kriterlerin ağırlıklandırılmasında da benzer bir metodoloji kullanılmıştır. Notlar nümerik değil, kategoriktir.

Fragman

Denizkızı efsanelerinin çıkmasına neden olan hayvan: Deniz İneği 

Kristoph Colomb'da bu hayvanları denizkızı zannedip hayal kırıklığı yaşamış - ne kadar denizde diğer adamlarla yaşadıysa artık.