Dönüşüm – The Transfiguration (2016)

Dram.png
Gercekustu.png
Dram.png
donusum.jpg

Yönetmen:  Michael O'Shea

Yıldızlar:  Eric Ruffin, Chloe Levine, Jelly Bean

Ödüller: Dublin F.F. - Jüri Ödülü

Bence: Yönetmen-yazarı Michael O’Shea, ilk filmi Dönüşüm’de vampir filmleri türünü, doğaüstü ve fantastik unsurlardan sıyırıp gerçeğin hüküm sürdüğü alana taşımış. Bu dünyevi vampirliği dram ve ergenliğe ulaşma hikayesi içinde çözmüş. Haliyle seslendiği izleyici vampir filmleri izleyicisi değili, bağımsız-drama sevenler.

Hikaye, New York’ta annesinin intiharı ertesi kabuğuna çekilip, içinde canlanan karanlıkla mücadele ederken insanlarla etkileşimden olabildiğince kaçan ergen Milo etrafına örülüyor.  Milo, karanlığını ancak belli frekanslarda besleyerek zapt edebiliyor.  Lanetli ritüellerini ve rutinini bir ırklar-arası ilişki dağıtıyor. Bu ilişki dengelerini tamamen bozuyor. Mahalle çeteleri, ırksal gerilimler, okul kabadayıları gibi büyükşehirde çocuk olmanın getirdiği zorluklar ile geçmişin bagajlarının kararttığı sorunların büyümesini izliyoruz.

Güçlü senaryosu, baş kahramanın ahlaki yırtıkları ve tıkanmayan hikayesi Dönüşüm’ü güçlendirmiş. Duru oyunculuklar, sinema dilini canlandıracak teknik oyunlarla birlikte filmi yukarıya taşımış. Zor konulara değinse de yürek sıkıştıran bir damarı yok; izleyiciyi vidalarını sıkarak zorlamıyor. Dönüşüm; gergin, duygusal, hevesli ve özgün bir film.

Düşük bütçeli bağımsız filmlerden ödünç alınan oyunlar da filmin ruhuna uymuş: Örneğin; açık hava sahnelerindeki free-hand kamera etkisi, geleneksel kamera- oyuncu mesafesinden uzak çekimler, sahneyle kamera arasına sokulan çevresel nesneleri ile izleyiciye kendine takipçi/stalker gibi hissettirmeyi başarmış. O’Shea, Dönüşüm’e yayılmış bu kadar ahlaksızlığın içinde izleyiciye de çamur sıçratarak izleyicinin filme ilişki kurma yolunu asfaltlamış.

Dönüşümde; Ay Işığı (Moonlight – 2016) ve Sadece Aşıklar Hayatta Kalır’a (Only Lovers Left Alive – 2013)  selam gönderen bir şeyler var. 1saat37dakika.  Pera Müzesi Sineması Sıra Dışı Vampirler Programı

 

Tempometre_6.png
FelsefiDerinlik_06.png
GorselZenginlik_04.png

Puan:

7.5-1.JPG
Puanlama, 10 üzerinden yapılmıştır ve tamamen kişisel tercihlere dayanmaktadır. Notun belirlenmesi için kullanılan kriterler tamamen keyfi bir biçimde oluşturulmuş ve bu kriterlerin ağırlıklandırılmasında da benzer bir metodoloji kullanılmıştır. Notlar nümerik değil, kategoriktir.

Fragman

Siz ne Düşünüyorsunuz? Filmle ilgili tartışma sayfasına ulaşmak için tıklayınız. 

Çok seslilik her zaman daha iyi!