Foxtrot (2017)

Dram.png
Çıplaklık.png
 
foxtrot.jpg

Yönetmen: Samuel Maoz

Yıldızlar: Lior Ashkenazi, Sarah Adler, Yonaton Shiray

Ödüller: Venedik F.F. - Arca Cinema Giovani Ödülü En İyi Film, Venedik F.F. - Gümüş Aslan Büyük Juri Ödülü

Bence: Foxtrot, kendisinin "ne" olduğu değiştirecek kadar güçlü kırılmaları taşıyabilecek hayranlık uyandırıcı bir iskelet içine inşa edilmiş. Savaşı birinci elden tecrübe etmiş, eski belgesel yönetmeni Samuel Maoz ilkinden 8 yıl sonra gelen ikinci uzun metrajlı filminden cesaret fışkırıyor: 

  • Anlatımıyla cesur: yoğunluğuyla  göz kırptırmayan anlatımıyla bazı izleyiciyi yolda bırakmayı göze almış.
  • Kırılmalarıyla cesur: Maoz kolaylıkla yama işine dönüşebilecek kadar parçalı hale getirdiği filminde her parçada senaryosuna çok güvenmiş. Parçalar arası geçişlerde tonların savrulması bu kadar riskliyken, Maoz'un  yapı-senaryo-yönetim iş birliğinden baş döndürücü bir zenginlik çıkmış.
  • Politik olarak cesur: İçinde yaşadığı çok parçalı toplumun nabzına göre şerbet vermeyi hiç düşünmeden küfürden ağır eleştirilerle kötü olmayı göze almış.

Foxtrot'a yakından bakınca pek çok şey, biraz uzaklaşınca katman katman açılan, minimalist tavrıyla gurur duyan savaş karşıtı ve hümanist bir aile dramı görünüyor. İlk bölümü oğullarını kaybeden bir ailenin trajediyi karşılamasıyla ilgilenirken,  bir anda bambaşka bir filme dönüyor... Film hem duygusal anlamda, hem sinema diliyle uzun mesafeler kat etse de, her köşe de sağa dönen bir araba gibi sonunda başladığı yere geliyor. Ancak sonunda ne araç yola çıkan aracın aynısı, ne önündeki yol ilk geçtiği yol artık.

Foxtrot, bazen çok eğlendirirken, bazen iç acıtıyor, bazen sinirden köpürtürken, bazen utandırıyor. Maoz izleyiciyi ruh halinden ruh haline küçük küçük oynayarak, sanki çok basitmiş gibi göstererek atlatmayı başarmış. Foxtrot benim için Filmekimi’nin en iyi sürpriziydi. 01saat48dakika. filmekimi

GorselZenginlik_06.png

Puan:

9.JPG
Puanlama, 10 üzerinden yapılmıştır ve tamamen kişisel tercihlere dayanmaktadır. Notun belirlenmesi için kullanılan kriterler tamamen keyfi bir biçimde oluşturulmuş ve bu kriterlerin ağırlıklandırılmasında da benzer bir metodoloji kullanılmıştır. Notlar nümerik değil, kategoriktir.

Fragman