Frantz  (2017)

 

Yönetmen: François Ozon

Yıldızlar: Pierre Niney, Paula Beer, Ernst Stötzner

Ödüller: César Ödülleri - 5 Ödül, Venedik F.F. - En İyi Genç Aktris(P.Beer), Sedona U.F.F. - En İyi Y. Film

Bence: François Ozon, Birinci Dünya Savaşı'nın hemen ertesinde Almanya ve Fransa'yı saran ruh hallerini, savaş sırasında şanssız bir karşılaşma yaşamış iki asker ve -bu karşılaşmanın sonuçlarından biri olarak- bir kadın üzerinden akan hikaye ile anlatıyor. Kurumsal şiddet, geri kalanların hayatları, yasın evreleri, felaket getiren fırtınalardan sonra devam eden hayatların dinamiği, savaşın gerçekleri boğması gibi zor konular beraberce filmin dokusuna işlenmiş. Film, üzerinde yükseldiği konuların ağırlığına ve gerçeklikten taviz vermemesine rağmen seyircinin göğüsüne oturan filmlerden değil. İki dilli (Fransızca ve Almanca), iki ülkede geçen siyah-beyaz... İstanbul Film Festivali

Puan:

Puanlama, 10 üzerinden yapılmıştır ve tamamen kişisel tercihlere dayanmaktadır. Notun belirlenmesi için belirlenen kriterler tamamen keyfi bir biçimde oluşturulmuş ve bu kriterlerin ağırlıklandırılmasında da benzer bir metodoloji kullanılmıştır.
Director François Ozon's elegiac tale of love and remembrance is set in a small German town in the aftermath of World War I, where a young woman mourning the death of her fiancé forms a bond with a mysterious Frenchman who has arrived to lay flowers on her beloved's grave.

Bonus:

Yazar John Green Birinci Dünya Savaşı'nın nasıl başladığını tartışıyor (ingilizce)