Gençlik Başımda Duman - Hjarstein - Heartstone (2016)

Yönetmen: Guðmundur Arnar Guðmundsson

Yıldızlar:  Baldur Einarsson, Blær Hinriksson, Diljá Valsdóttir

Ödüller:  Venedik Film Festivali - Queer Aslan, Dallas F.F. - Jüri Özel Ödülü,  Sevilla Avrupa Filmleri F. - Ocana Ödülü (Guðmundsson)

Bence: Kısa İzlanda yazında, küçük bir balıkçı köyünde geçen, ergenliğe giren iki arkadaşın cinselliği ve cinsel kimliklerini keşfettikleri bir rüşdüne kavuşma filmi... Filmi sürükleyen “Ne olacak?” ya da “Ne olmuş?” gibi sorular değil; olgular, kültürel dinamikler ve yerleşik yapıların istisna gördü mü ortaya çıkarttığı dirençler filmi taşıyan motorlar. Guðmundsson'un temiz ve çok da üstünü örtüp gizlemediği sembolizmi (çocukların adı Thor ve Kristjan, fallik oyunlar, yanan koyunlar, çürüyen balıklar ve başı ezilen iskorpit…) övgüye layık. İzlanda'nın iklimi, kültürü ve topoğrafyasına atfedilen belirleyici rollerle, her birini başlı başına ilgi unsuru yapmış. Düşük temposu, tekrarları ve içinden çıkması zaman alan sarmallarıyla akşam 9’dan sonra izlemesi bazı izleyici için kolay olmayabilir. Başka Sinema

Puan:

9.JPG
Puanlama, 10 üzerinden yapılmıştır ve tamamen kişisel tercihlere dayanmaktadır. Notun belirlenmesi için belirlenen kriterler tamamen keyfi bir biçimde oluşturulmuş ve bu kriterlerin ağırlıklandırılmasında da benzer bir metodoloji kullanılmıştır.

Fragman

Bonus:

Sigur ros - samskeyti 

İzlanda'yı dinlemek için...