Gizli sayılar - Hidden Numbers (2016)

Yönetmen: Theodore Melfi

Yıldızlar: Taraji P. Henson, Octavia Spencer, Janelle Monáe

Ödüller:  Sanat Yönetmenleri Locası - En İyi Dönem Filmi, Kadın Film Eleştirmenleri Çevresi Ödülleri - 4 Ödül, Siyah Film Eleştirmenleri Çevresi - Yükselen Yıldız Ödülü, Bonus: 3 Oscar Adaylığı

Bence: Her durumda neşeli, her biri kendiyle barışık, akıllı, zehir gibi, çalışkan siyahi kadınlar ve onlar rahat rahat işeyebilsinler diye eline balyoz alıp ırkçılık sembollerini moloz eden beyaz patronları ile fezaya roket gönderme filmi. Bu haliyle beyazları aklamak ve ırksal eşitlik mücadelesinde bedel ödeyenlerin anısına hakaretten fazlası değil… Artistik değeri yok; getirdiği bir yenilik de olmayan, “kendini iyi hisset” filmi.

Puan:

3.JPG
Puanlama, 10 üzerinden yapılmıştır ve tamamen kişisel tercihlere dayanmaktadır. Notun belirlenmesi için belirlenen kriterler tamamen keyfi bir biçimde oluşturulmuş ve bu kriterlerin ağırlıklandırılmasında da benzer bir metodoloji kullanılmıştır.

Fragman

Bonus:

Beyazperde uyarlamalarına bakış:  Geliş, Ted Chiang'ın novellasından nasıl uyarlandığının hikayesi (video, İngilizce)

Bebek Testi

ABD'de bir araştırmada çocuklara iki bebek sunuluyor, biri siyah biri beyaz. Ve hangi bebek daha iyi? Hangisi daha güzel? Hangisi daha çirkin? gibi sorular soruluyor... Cevaplar yürek burkucu. 

Bonus 2: