Hayat İşte - Life and Nothing More (2017)

Dramy.jpg
Festival5y.jpg
 
hayat işte.jpg

Yönetmen: Antonio Méndez Esparza

Yıldızlar:   Regina Williams, Robert Williams, Andrew Bleechington

Ödüller: San Sebastian F.F. - FIPRESCI Ödülü, San Sebastian F.F. - SIGNIS Ödülü

Bence: Antonio Mendez Esperza’ya San Sebastian’dan FIPRESCI Ödülü kazandıran Hayat İşte; günümüz ABD’sinde ergenliğe erişmenin şafağındaki bir Afro-Amerikalı çocuk üzerinden, alt sınıf siyahların hata aralıkların ne kadar daralabildiğinin hikayesi… Ay Işığı (2016) ile karşılaştırılan Hayat İşte'nin, Oscar sahibi kuzenine göre gerçekle ilişkisi daha sıkı fıkı. Esperza, kurgunun ağzını aşırı genişletmeden, çuvala her türlü acıyı, şanssızlığı, belayı atmadan gerçeğin soğuğuna sırtını dayamış. 

Esperza, profesyonel olmayan oyuncularıyla uzun süre beraber çalışmış ve gerçekte yaşananlardan fazlasına arkasını dönmüş, hayatın kendisinden bir dilim alıp sunma amacı gütmüş. Regina rolünde Regina William'ın performansı dilerse sıkı bir oyunculuk kariyerine kapı aralayabileceğini gösteriyor. Senaryoya bağlı kalmamak bazen sahneleri uzatsa da, filmin neo-realist tavrı türün klişelerini kovmuş ve izleyicisine neredeyse belgesel izlediğini düşündürecek kadar yakın durmayı başarmış.

Sorunlu siyahi Amerikalı gencin ergenliğe uzanması defalarca işlenmiş olmasına rağmen romantizmden uzak tavrı Hayat İşte’yi türün bildik örneklerinden ayırıyor. 01saat54dakika. 20. Randevu Film Festivali

Tempometre_5.png
FelsefiDerinlik_06.png

Puan:

7.JPG
Puanlama, 10 üzerinden yapılmıştır ve tamamen kişisel tercihlere dayanmaktadır. Notun belirlenmesi için kullanılan kriterler tamamen keyfi bir biçimde oluşturulmuş ve bu kriterlerin ağırlıklandırılmasında da benzer bir metodoloji kullanılmıştır. Notlar nümerik değil, kategoriktir.

Fragman