Hiçbir Zaman Burada Değildin - You Were Never Really Here (2017)

dramyeni.jpg
Gerilim.jpg
SucPolisiye2.jpg
You were never rh.jpg

Yönetmen: Lynne Ramsay

Yıldızlar:  Joaquin Phoenix, Judith Roberts, Ekaterina Samsonov

Ödüller: Cannes F.F. - En İyi Aktör (Joaquin Phoenix) ve En İyi Senaryo

Bence: Bildik “Geçmişinin yaraladığı uyumsuz ama özünde iyi kahraman filmleri” türü…  Bildik bir türün içinde bildik de bir konu  "geçmişin yaraladığı, az biraz sıyırmış eski veteran iyi-tetikçi, kötülerden masum kızları kurtarmaya çalışıyor"... Ancak, filmin senarist-yönetmeni Lynne Ramsey’in dilinin zenginliği, çok katmanlı anlatımı ve iletişim becerisi ile gerçekten harika oynayan Joaquin Phoenix’i kullanış biçimi türün çıtasını yukarıya taşımış... Taxi Driver'ı ve Hitchcock’ın Sapık’ını hatırlatan filmde Kevin Hakkında Konuşmalıyız (2011) ile iz bırakan Ramsay; referanslar, müzik, bilinç dışı ile ilgili ipuçları, karakterler arası benzeşimler, semboller, ses tasarımı vs. üzerinden film boyu ikinci bir kanaldan ikinci bir dil kullanıyor. Ramsay’in, sürreal cepler yaratıp karakterlerini birbirlerine değdirdiği/eşlediği sahneler aynı zamanda dramatik kurgunun kırılma bükülme alanları olarak işlevsel ve filme özgün bir katman daha sağlıyor. 

you were never rh2.jpg

Cannes Film Festivali’nde Phoenix’in performansı ona en İyi Aktör Ödülü'nü kazandırırken,  Ramsay de En İyi Senaryo Ödülü'nü aldı. Phoenix’in canlandırdığı - filmin bel kemiği- Joe karakteri müthiş bir incelikle yaratılmış; az ama öz konuşan, geçmişten taşıdıklarının sıradanlıktan savurduğu aşikar, 40’larında bir yarı-ana kuzusu ve intihar meyilli ve işlerinde vahşice çekiç kullanması geçmişten taşıdığı yaraların acısının bir yansıması… Ramsey Joe’nun vahşetiyle de pek ilgilenmiyor; Joe’nun iş başındaki hiddetini, etkinliği ve verimini sadece bir defa - güvenlik kamerasının bol parazitli siyah beyaz görüntüsüne gizleyerek gösteriyor. Ramsay’in odağı, bir mülakatta “kafasının içi cam kırıkları dolu” dediği Joe’nun kendi içindeki kavgaları ve ne olduğu değil neye dönüştüğünü izleyiciye kendi yolundan gösterme derdi… Ses kurgusu ve soundtrack’in Ramsay’e ve diline çok önemli katkı sağladığını da söylemek lazım. 01saat29dakika. 37. İstanbul Film Festivali. ABD-Birleşik Krallık-Fransa yapımı

Resim altı - Joe’nun adının Amerika için sıradanlığı, silah tercihi çekiç ve seçtiği çekicin üzerinde “Made in USA / ABD’de Üretilmiştir.” yazısı… Ramsay’in geveze ve güçlü ikinci dilinden örnekler/sözcükler.

Resim altı - Joe’nun adının Amerika için sıradanlığı, silah tercihi çekiç ve seçtiği çekicin üzerinde “Made in USA / ABD’de Üretilmiştir.” yazısı… Ramsay’in geveze ve güçlü ikinci dilinden örnekler/sözcükler.

Tempometre_1.png
Retinal_OK_2.png
FelsefiDerinlik_06.png
GorselZenginlik_09.png

Puan:

8.JPG
Puanlama, 10 üzerinden yapılmıştır ve tamamen kişisel tercihlere dayanmaktadır. Notun belirlenmesi için kullanılan kriterler tamamen keyfi bir biçimde oluşturulmuş ve bu kriterlerin ağırlıklandırılmasında da benzer bir metodoloji kullanılmıştır. Notlar nümerik değil, kategoriktir.

Fragman