Hiçliğe Övgü – In Priase of Nothing (2017)

SucPolisiye.png
Belgesel.png
 
hiclige ovgu.jpg

Yönetmen:  Boris Mitic

Yıldızlar:  Iggy Pop

Bence:Günümüz ağır toplarından, yeni yeni olgunlaşanlara 62 görüntü yönetmeni bir online platformda bir araya gelip, çevrim içi bir beyin fırtınası platformu yaratmışlar. Toplam 70 ülkede gerçekleşen çekimler bu platform üzerinden hep beraber tartışılmış.  62 görüntü yönetmeni , anonim bir şekilde birbirlerinin çekimlerini izleyip, yine anonim yorumlar yaparak ortak bir akılla çalışmışlar.

Iggy Pop hiçliğe övgüyü seslendirirken

Iggy Pop hiçliğe övgüyü seslendirirken

Hiçliğe Övgü; Iggy Pop’un sesinden hiçliğin kendini müdafaasının belgeseli. Senaryo, yönetmen Boris Mitic’in kaleminden ve nazım formunda-  tamamı mısralardan oluşuyor. Nüktedan ve bilmiş bir tavırla , şiirsel bi ritmle, bugünün dilinde ve bugünün düğümlerine dair cevaplara uzanmaya kalkan felsefi sorulara oynaşıyor. Tonu, yoğunluğu, seyirciyi zaman zaman suçlayan, zaman zaman suç ortaklığına teşvik eden hatta zorlayan hareketli tarzı ve şeker kaplamasının kalınlığıyla hem felsefi olarak doyurucu hem felsefe özel ilgi alanı olmayan izleyicileri uzaklaştırmayacak kadar ulaşılabilir. Anlatımının şiirsel dilinin akışına kapılmak için filmi ya yalnız ya da film boyu sizle iletişimi kopartacak refakatçilerle izlemekte fayda var.

Bir yanda günümüz ultra-politik doğruculuk üzerinden her durumda yular çeken, tabular yaratarak tartışma zeminini kurutanlar; öbür yanda ultra politik doğruculuğun yarattığı rahatsızlığı kendi  ahlak fakiri ya da ayrımcı tezlerini bağırmaya fırsat görenler ve üçüncü kampta da kara mizah kisvesiyle  insanların önem verdiği konuları sulandırmaktan, açık açık dalga geçmekten sadistik bir zevk alan yeni nesil cool’cuklar ve kendini cool’cuk hissedenler – bunlar genelde “duyar kasmayın” diyerek kendilerine zemin açmalarıyla hemen kendilerini belli ederler... Hiçliğe Övgü, bu iki buçuk kampın sıkıştırdığı alanın iddia edildiği gibi üzerinde bir ip cambazı dikkatiyle yürünmesi gereken ince bir çizgi olmadığını göstermesiyle de değerli.. Hiçlik; Avrupa’ya, Asya’ya, Araplara, Amerikalılara, Ruslara, ve diğerlerine hiçbir tuzağa düşmeden öğütler veriyor, zaman zaman çıkışıyor. 1saat18dakika. Boğaziçi Film Festivali

 

But who am I to say ‘I’ or ‘we’?
Am I really Nothing or just my ego’s mercenary?
Ama ben kimim ki ‘ben’ ya da ‘biz’ diyeceğim?
Ben geçekten Hiç miyim yoksa egomun paralı askeri miyim?
Tempometre_6.png
FelsefiDerinlik_06.png
GorselZenginlik_04.png

Puan:

8.5.JPG
Puanlama, 10 üzerinden yapılmıştır ve tamamen kişisel tercihlere dayanmaktadır. Notun belirlenmesi için kullanılan kriterler tamamen keyfi bir biçimde oluşturulmuş ve bu kriterlerin ağırlıklandırılmasında da benzer bir metodoloji kullanılmıştır. Notlar nümerik değil, kategoriktir.

Fragman

Siz ne Düşünüyorsunuz? Filmle ilgili tartışma sayfasına ulaşmak için tıklayınız. 

Çok seslilik her zaman daha iyi!