Jeannette - Jeannette, l'enfance de Jeanne d'Arc (2017)

Dram.png
Festival.png
Komedi.png
jeannette.jpg

Yönetmen:   Bruno Dumont

Yıldızlar:   Lise Leplat Prudhomme, Jeanne Voisin, Lucile Gauthier

Bence: Filmekimi’de en çok sayıda izleyicinin sonunu bekleyemediği film Jeannette’ti. Jeannette bazı izleyicilerin film dendiğinde akıllarında canlananın sınırlarını zorlayabilecek kadar deneysel, zamanlarüstü tavrının ve alışılmadık mizahi damarının yakalanması  kolay değil ve akışından ziyade oluşuyla var olmaya çalışan bir müzikal. Jeannette analitik bir çalışmanın eseri değil; yaratıcı güdülerden doğmuş; geçmişten bugüne uzanıp hala yaşayan kavramlardan, düşünce kalıplarından ve Jean D'arc'ın ve metal müziğin isyankar ortak paydasından ilham alıyor: Geçmişin belki de en büyük kural tanımazlık sembolü Jean D’arc'ı bugünün daha isyankar tarafına düşen müzikleriyle üst üste koyarak bugüne taşımış. 

Humanite (İnsanlık) ile 1999’da Cannes’da Jüri Özel Ödülü kazanan Bruno Dumont mesleği oyunculuk olmayan cast'ının yarattığı görsel ve işitsel hareketle; pastoral ve yine inter-temporal arka planı iç içe sokarak bir iletim kanalı peşine düşmüş. Jean D’arc’ın uydurma çocukluk ve ergenlik dönemlerinde head-bang yapan rahibeler, Halka’daki Samara gibi yürüyen genç kızlar gibi uç noktalara uzanan sürreal sahneler filmin yaratmaya çalıştığı karaktere katkıda bulunmuş. Müzikler metal ve barok riff bestecisi IGORRR’un. Deneysel film gecelerine ya da metal mi dinlesek film mi izlesek dilemasında kalınan tuhaf gecelerine uyar. Fragmanı filmin genel dokusuyla uyumla. 01saat45dakika. #filmekimi

 

FelsefiDerinlik_05.png
GorselZenginlik_06.png

Puan:

6-1.JPG
Puanlama, 10 üzerinden yapılmıştır ve tamamen kişisel tercihlere dayanmaktadır. Notun belirlenmesi için kullanılan kriterler tamamen keyfi bir biçimde oluşturulmuş ve bu kriterlerin ağırlıklandırılmasında da benzer bir metodoloji kullanılmıştır.Notlar nümerik değil, kategoriktir.

Fragman