Kendine Has Delilik - Folie Privée - Private Madness (2004)

Yönetmen:  Joachim Lafosse 

Yıldızlar:  Mathias Wertz, Vincent Cahay, Kris Cuppens 

Ödüller:  FIPRESCI Ödülü - En İyi Yönetmen

Bence: Düşük bütçeli ama anlatmak üzere yola çıktığı ağır fikirler için büyük bir prodüksiyona ihtiyaç duymuyor. Boşanma sürecindeki çocuklu bir çiftin topladıkları kara bulutlar altında bencillikten körleşmeleri ve koparlarken çıkarttıkları yırtılma sesi ile bağırarak gelen bir trajedinin hikayesi. Medea tragedyasından etkilenen senaryonunun aynı zamanda ortak yazarı olan, Belçikalı yönetmen Joachim Lafosse ilk filmi. Tek mekanda, üç günde tamamlanan filmdeki yakın çekim tercihleri ile büyük büyük oynayan tiyatrocu oyuncu kadrosu birlikteliği filmin canını biraz yakmış… Yine de derdini temiz ve duru bir biçimde aktarıyor. İstanbul Modern sineması

Puan:

6-1.JPG
Puanlama, 10 üzerinden yapılmıştır ve tamamen kişisel tercihlere dayanmaktadır. Notun belirlenmesi için belirlenen kriterler tamamen keyfi bir biçimde oluşturulmuş ve bu kriterlerin ağırlıklandırılmasında da benzer bir metodoloji kullanılmıştır.

Bonus:

 

 

Medea, sevdiği adamın peşinden, yurdunu, ailesini terk edip başka bir ülkeye gelmiş olan bir kadının, yıllar sonra kocasının onu ülkeden kovup kralın kızıyla evlenmek istemesine direnmesinin mitoslara dayalı trajik öyküsüdür.