Loving Vincent (2017)

Biyografiy.jpg
AnimasyonY.png
gözyaşı.jpg
SucPolisiye2.jpg
 
Loving Vincent.jpg

Yönetmen:  Dorota Kobiela, Hugh Welchman

Yıldızlar:   Douglas Booth, Jerome Flynn, Robert Gulaczyk

Ödüller: Avrupa Film Ödülleri - En İyi Animasyon Film; Vancouver F.F. - En Popüler Uluslararası Film, Shanghai F.F. - En İyi Animasyon Film

Bence: Van Gogh, yaşamı boyunca sadece bir tablo satabildi ve hayat boyu başarısızlık hissiyle mücadele etti. Başarısızlığın yarattığı boşluk ve özellikle kardeşi ve sponsoru Theo’ya yük olmasının ateşlediği kavga içini kavuruken; izlenimcilerin atılımını bir adım ileriye taşıyarak tuvallerine kendi içinde gördüklerini de kattı ve bir devrimin öncüsü oldu. Resimlerde fırça darbesinin gözükmesi daha yakın zamana kadar affedilmez bir suçken, o fırça darbelerini iyice belirginleştirip içlerine duygularını, yaşadığı dile gelmez hisleri de gömdü. Dışavurumculuk ve Fovizm akımları Van Gogh’un iç dünyasını denkleme alan yeni bakışını ve duyguyu da içine alan renk kullanımını temellerine kattılar. Van Gogh’un kardeşi Theo ile arasındaki neredeyse günlük mektuplaşmaları bugüne kaldı, bu sayede Vincent’ın eksantrik zihnini, en azından en yakını kardeşine açtığı kadarını görebiliyoruz. Loving Vincent, Van Gogh’un kardeşine yazdığı son mektubun serüveni ve son bir buçuk ayında nasıl intihara uzandığını hikaye almış.

Theo'ya Mektuplar - Remzi Kitapevi

Theo'ya Mektuplar - Remzi Kitapevi

Filmin büyük kas grubu, Van Gogh’un dışavurumcu fırça darbelerini kendilerine örnek alan 125 sanatçının yarattığı 65.000 yağlı boyayla el yapımı resimden oluşmuş olması... Loving Vincent, ilk tamamı elde boyanmış animasyon filmi ve yapımı 7 yıl aldı. 125 sanatçı toplam 5000 başvuru arasından seçilmiş ve kendi özgün tarzlarını geliştiren ressamlar yerine eski tekniklere sadık kalanlar tercih edilmiş. Van Gogh’un tarzı, filmin yönetmenleri Dorota Kobiela ve Hugh Welchman’a, fırça vuruşlarının kalınlığı, sertlikleri ve renkleri ile oynayarak bir duygusal iletim kanalı daha açma olanağı sağlamış.

Fovizm 1898 yılında Pris'te ortaya çıktı, renk kullanılımı natüralizmden koparttı. Canlı, güçlü, ana renkleri öne çıkartan ve bağıran renkler kullanıyorlardı ve bir eleştirmen bu yapılanı vahşilik olarak tanımladı ve akımın adı Fauvizm (Vahşicilik ) olarak kaldı.   Hanri Matisse - Collioure Manzarası 1905

Fovizm 1898 yılında Pris'te ortaya çıktı, renk kullanılımı natüralizmden koparttı. Canlı, güçlü, ana renkleri öne çıkartan ve bağıran renkler kullanıyorlardı ve bir eleştirmen bu yapılanı vahşilik olarak tanımladı ve akımın adı Fauvizm (Vahşicilik ) olarak kaldı. 

Hanri Matisse - Collioure Manzarası 1905

Dışavurumculuk , doğanın ve görünenin olduğu gibi temsili yerine duygulara, yargılara da yer açtı. Görünenin yansıtılması yerine, iç dünya da kullanılmaya başlandı. Dışavurumculuk bugün hala güçlü bir akımdır.  Lucien Freud - Beyaz Gömlekli Kadın 1957  

Dışavurumculuk, doğanın ve görünenin olduğu gibi temsili yerine duygulara, yargılara da yer açtı. Görünenin yansıtılması yerine, iç dünya da kullanılmaya başlandı. Dışavurumculuk bugün hala güçlü bir akımdır.

Lucien Freud - Beyaz Gömlekli Kadın 1957  

vincent dediktif phhs3da8002qbwe.gif
Loving Vincent.jpg

Kobiela ve Welchman, yaratılan şiirsel dünyanın içine Van Gogh’un kalp kırıcı hayatı ve son bir buçuk ayında yaşadıkları üzerinden bir dramatik boyut ve son mektubun yolculuğu ve intiharı üzerinden bir dedektiflik hikayesi ekleyip izleyiciye görsel bir gösteriden fazlasını vermek istemişler. Hikayenin akışındaki mekanlar ve kişiler Van Gogh’un resimlerinden alınmış: Rhone Üzerinde Yıldızlı Gece, Gece Kahvesi, Buğday Tarlası ve Kargalar, Otoportre Eylül 1889, Dr. Gatchet’in portresi, Arsel’de Gece Kahvesi...

Dramatik biyografilerde genelde mercek altındaki kişinin işlerinden ziyade hayat hikayesi, çevresiyle ilişkileri öne çıkar ve kendisi de bolca konuşur – örnek Stefan Zweig: Elveda Avrupa. Ancak Loving Vincent’ta ressamın kendinden ziyade işleri en ön planda, hikaye en bildik resimleri etrafında dönüyor ve bir noktada Van Gogh'un resmettiği şekliyle kompozisyonun kendisi . Bu resimleri içinde sahneleri canlandırabilmek için iki yıl süren yeşil ekran önü çekimleri yapılmış ve sonra bu sahneler yine el işiyle resimlere dönüştürülmüş. Bu zor işin bütçesini oluşturabilmek için kickstarter kullanılmıştı.

vincent kız gif.gif

Loving Vincent'ın çok katmanlı yapısı çalışıyor, ancak iki Fransızın aralarında İngilizce sohbet etmesi kulak tırmalıyor - özellikle biyografik filmlerde dilin hep orijinal kalması filmin izleyici arasında bağı güçlendirip inandırıcılığı artırır. İngilizce konuşulan pazarlarda alt yazı kullanmamak için bu yola gidiliyor, ama bu yapılan filmde evrensel yaralar açıyor. Dedektiflik hikayesinin akışı içindeki oyunlar da kimi zaman fazla bildik olsalar da, filmin esas dikkat bekleyen yönlerinden rol çalmadıkları için çok rahatsız edici değiller. 01saat34dakika.

van-gogh.gif
Tempometre_5.png
FelsefiDerinlik_07.png

Puan:

9.JPG
Puanlama, 10 üzerinden yapılmıştır ve tamamen kişisel tercihlere dayanmaktadır. Notun belirlenmesi için kullanılan kriterler tamamen keyfi bir biçimde oluşturulmuş ve bu kriterlerin ağırlıklandırılmasında da benzer bir metodoloji kullanılmıştır. Notlar nümerik değil, kategoriktir.

Fragman