Manifesto (2015)

manifesto.jpg
 

Yönetmen: Julian Rosefeldt

Yıldızlar:  Cate Blanchett

Bence: Modern dönemin iletişim aracı yazıydı – yazı üzerinden tartışılıyor, anlaşılıyor, yürünüyordu. Postmodern dünyada günümüz insanına görüntüler, sesler ve sloganlar üzerinden ulaşılabiliyor; Manifesto da modern dönem manifestolarını görselleştiriyor, seslendiriyor, bugünün insanının yutabileceği parçalara ayırıyor, bugünün insanı sıkılmasın diye eğlenceli paketlere sarıp, her lokmayı uçak haline getiriyor. Dünü bugüne tercüme ediyor. Manifesto önemli bir film… Manifesto, başta Hollywood olmak üzere ana akımın sinemayı her türlü şovun alternatifi ve çoğunlukla iyi vakit geçirme aracı olarak konumlandırmasından çok aykırı bir köşeye kendini atarak sinemanın aslında kapladığı/kaplayabileceği alanı izleyiciye gösteriyor, hatırlatıyor. Sinemayı, artık geçmişin bilgelikleri diyebileceğimiz, küllenmeye başlayan modern dönem manifestolarını bugünün dünyalılarının diline çevirme aracı olarak kullanıyor. Diğer bir deyişle; sinemanın aracılık gücünü dünün bilgeliklerini bugüne sinemaya taşıtarak gösteriyor. Cate Blanchet, her A sınıf oyuncunun hayalini süsleyecek; cebindeki numaraları sergileyebilme fırsatı sunan 13 karakteriyle yaptıklarıyla pırıl pırıl parlıyor. Senaryosu, neredeyse sadece manifestolardan oluşan filmde yükseltilen eğlenceli ton fikir akımlarına aşina olmayan izleyiciyi de filmin içinde tutuyor. Ancak bu, izleyici manifestolara ne kadar aşinaysa filmle o kadar kolay iletişim kurabileceği gerçeğini değiştirmiyor. Manifestolar arasında dolanan, birinden öbürüne zıplayan çok iyi bir montaj var; ama bu hareketlilik içinde izleyiciye her sahnede hangi manifestonun üzerinde durulduğunun ipucunu verilseydi, filmin kolunun boyu daha uzun olabilirdi. Başka Sinema

Tempometre_4.png

Puan:

3.JPG
Puanlama, 10 üzerinden yapılmıştır ve tamamen kişisel tercihlere dayanmaktadır. Notun belirlenmesi için belirlenen kriterler tamamen keyfi bir biçimde oluşturulmuş ve bu kriterlerin ağırlıklandırılmasında da benzer bir metodoloji kullanılmıştır.
Written and directed by Julian Rosefeldt, Manifesto will feature Blanchett playing a variety of characters whose dialogue is taken directly from famous art-world manifestos.

Bonus:

Yaşasın Dada!

Bonus 2: