Mekanlar ve Yüzler - Visages Villages – Faces Places (2017)

Dram.png
 
Sevgisiz.jpg

Yönetmen:    JRAgnès Varda

Ödüller: Cannes F.F.- Altın Göz Ödülü , Toronto F.F. - İzleyicinin Seçimi Ödülü 

Bence: Eğlenceli, hayat dolu, akıllı; görsel olarak harika;  hem gittiği  yönü bilen, hem yolun kendisini şekillendirmesine izin verecek kadar esnek ve farkındalığı yüksek; duru, bulutsuz ama ayağı yere basan, derinliğiyle sadece gökle değil yerle de ilgili… 1928 doğumlu Belçikalı yönetmen/yazar Agnés Varda ve 1983 doğumlu fotoğrafçı/sokak sanatçısı J.R beraberce Fransa kırsalında dolaşıp, dev bir printer’a dönüştürdükleri vanları sayesinde resimlerini çektikleri insanları duvarlarda sergilemek üzere yola çıkıyorlar.  Tesadüflere izin verecek bir program yapıp; yolun getireceklerinin önce tecrübelerinin sonra bu belgeselin parçası olmasına izin veriyorlar.

Fransız kırsalının sunduğu insanlar/hikayeler ikilinin kattıkları kağıt üzerinde göründüğünden de daha güzel meyveler vermiş.Birbirlerine verdikleri ilhamla güçlenen iş bir ayağını geleceğe, bir ayağını geçmişe koyarak bugünle oynuyor. “Keşke bu ikisi önceden tanışsalardı” diyebilirsiniz. 01saat29dakika. filmekimi

GorselZenginlik_06.png

Puan:

7.JPG
Puanlama, 10 üzerinden yapılmıştır ve tamamen kişisel tercihlere dayanmaktadır. Notun belirlenmesi için kullanılan kriterler tamamen keyfi bir biçimde oluşturulmuş ve bu kriterlerin ağırlıklandırılmasında da benzer bir metodoloji kullanılmıştır. Notlar nümerik değil, kategoriktir.

Fragaman

Bonus:

Röportaj - Agnès Varda . Mayıs, 19, 1956 (dil: Fransızca, altyazı: İngilizce)

Fotoğrafçı ve sokak sanatçısı JR, TED Talks'ta

TED2011: Dünya'nın içini dışına çıkartmak için sanat