Nocturama(2016)

Yönetmen: Bertrand Bonello 

Yıldızlar: Amy Adams, Jeremy Renner, Forest Whitaker

Ödüller: San Sebastian F.F. - SIGNIS Award, Çevrimiçi Film Eleştirmenleri Ödülü - En İyi ABD-dışı Çıkış, Mar Del Plata F.F. - Sinematografi 

Bence: Tonu, temposu ve taşıdıkları ile iki katlı: Paris’in yerel anarşist ergenlerinin eş zamanlı eylemlerle şehri karıştırması hikayesi (1); ve ortalık yatışana kadar saklanmayı planladıkları lüks avm’de yaşananlar (2)… Karakterlerin oluşturulmasında problemler olsa da, film bugüne dair soruları odağına alarak yağladığı kızaklar üzerinden akabilmeyi başarmış. 21.yy ergenliğini, 21.yy ergenlerinin toplumun kalanıyla arasındaki boşluğu ve özellikle batı toplumunun artık genlerine işlemeye başlayan tüketim çılgınlığını aşırı koşullarda çıplaklaştırmış. Bir boyutuyla da büyük şehirlerin yeni gerçekliği; terörizm-filmi. Vurucu sonu değerini arttırıyor.

Puan:

Puanlama, 10 üzerinden yapılmıştır ve tamamen kişisel tercihlere dayanmaktadır. Notun belirlenmesi için belirlenen kriterler tamamen keyfi bir biçimde oluşturulmuş ve bu kriterlerin ağırlıklandırılmasında da benzer bir metodoloji kullanılmıştır.

Fragman