Paterson  (2016)

 

Yönetmen:  Jim Jarmusch

Yıldızlar:  Adam Driver, Golshifteh Farahani

Ödüller:  FEST F.F.- En İyi Film, L.A. Film Eleştirmenleri Ödülü - En İyi Aktör, Cannes F.F. - Palmiye Köpek Ödülü (Nellie)

Bence: Hem iyi film olsun, hem yormasın, hem eğlenceli de olsun: New Jersey'in Paterson kentinin şair otobüs şoförü, otobüs şoförünün sanatsal yönünü deneme yanılmayla arayan mutlu ruhlu karısı, hayaller ve gündelik detaylarla örülen tek tonlu ama dolu dolu bir hikaye. Film, günlük işler ve en sıradanlar arasındaki zaferler ve yenilgilerle ilgilenirken, boşlukları şiirle dolduruyor. "O unutulmaz gün"  yerine rutinler, sıra dışı yerine bildik, kırılmalar yerine alışkanlıkları malzeme olarak kullanmasıyla Paterson çok özgün. Jarmush; kolayca grileşebilecek filmde baştan sonra hissedilen kalıcı bir tazelik yaratmayı başarmış. Filme ruhunu Jarmush üflemiş; filmi sahipleniş şekli de izlemeye değer. Adam Driver çok iyi-belki şimdiye kadar ki en iyi performansı- yükselişinde gururla gösterebileceği temiz bir iş çıkartmış. Tempo aranan akşamlara pek uymayabilir. 

Puan:

8-1.JPG
Puanlama, 10 üzerinden yapılmıştır ve tamamen kişisel tercihlere dayanmaktadır. Notun belirlenmesi için belirlenen kriterler tamamen keyfi bir biçimde oluşturulmuş ve bu kriterlerin ağırlıklandırılmasında da benzer bir metodoloji kullanılmıştır.

Fragman

Bonus:

Jim Jarmusch Paterson üzerine. "Paterson günlük yaşamdaki detaylardan sanat yapmaya övgüdür."