Planetarium (2016)

Gercekustu.png
 

Yönetmen: Rebecca Zlotowski

Yıldızlar: Natalie Portman, Lily-Rose Depp, Emmanuel Salinger

Bence: Hikayenin ve karakterlerin ortak güçlü bir ruhu var ama filmin yürüyebilmesini sağlayabilecek mekanizması eksik: Rebecca Zlotowski at arabası almak için yola çıkmış da bütün parayı Dr.Parnassus'unkine benzer bir afili karavana harcamış da ortada at yok gibi. Filme akabileceği bir yol vermemiş; film anca birikip taştığı kadar hareket edebiliyor. Kolları ve omuzları aşırı kaslanıp dizleri bu ağırlığı taşıyamayan bir halterciye benziyor… 1930'lar Fransası bir filmi görsel olarak güçlü hale getirmek için pek çok fırsat sunuyor; burada fazla hata yapılmamış; görüntü yönetimi güçlü ve sinematografik açıdan değerli bir film. İkinci Dünya Savaşı öncesi Berlin'den kaçıp, Fransa'da psişik gösteriler yapan ve seanslar veren iki Amerikalı kız kardeş ve Fransız sinemasına çıkış arayan, hayalperest bir film endüstrisi mogulunun kesişen hikayeleri ana omurgayı oluşturuyor. Film; kardeşler arası ilişkinin niteliğindeki dönüşüm ile içsel, yükselen milliyetçilik ve Yahudi karşıtlığı ile dışsal çelişkiler üzerinden ilerlemeye çalışmış. Temel hikayenin sunduğu doğa üstü ögelerin üstüne eklenen sürrealist ton filmin çok boyutlu hale getirmiş. Kardeşlerin arasındaki ilişki ve dönüşümleri üzerinden mikro alana dair söyleyeceklerinin yanında milliyetçilik ve ayrımcılığa dair makro fikirlerine de alan açmış.. Filmin ruhu ile bedeni arasındaki özellikle bozulmuş denge bir özgünlük sağlamış ama aynı zamanda filmi olabileceğinin çok gerisinde bırakan bir şekilde sakat bırakmış. 

Puan:

9.JPG
Puanlama, 10 üzerinden yapılmıştır ve tamamen kişisel tercihlere dayanmaktadır. Notun belirlenmesi için belirlenen kriterler tamamen keyfi bir biçimde oluşturulmuş ve bu kriterlerin ağırlıklandırılmasında da benzer bir metodoloji kullanılmıştır.
Planetarium Trailer #1 (2017): Check out the new trailer starring Natalie Portman, Lily-Rose Depp, and Emmanuel Salinger! Be the first to watch, comment, and share trailers and movie teasers/clips dropping soon @MovieclipsTrailers.

Bonus:

Planetarium da André Korben ( Emmanuel Salinger) karakteri, ünlü Pathé filmin başına geçip Fransız sinemasını dönüştürenRomanya asıllı Bernard Natan'ı akla getiriyor. Bir Yahudi olan Natan, NAzi sempatizanı Fransızların baskısıyla önce işini ve sonrasında Fransız vatandaşlığını kaybetmiş ve Nazilerin Paris işgali ertesinde hapishaneden alınmış ve Auschwitz'de katledilmişti. Natan (2013),  Natanı'n hayatını konu alan bir belgesel. 

Bonus 2:

Penisilin, bilimsel metodolojinin yaygınlaşması ve Picasso...  bunlar ve daha nicesi modernizmin sunduklarıysa, milliyetçiliğin zaman zaman yükselttiği toplumsal taşkınlığın yıkıcılığını çözmek de modernizmin dayattığı fatura.  Bugünün post-modern ve teknolojik olarak üstün çerçevesi de mesafeleri kısaltmak, bilgiye erişimi ucuzlatmak, sıkılmayı engelleyen teknolojik uyuşturucular gibi kendi meyvelerini sunarken; ödemememiz gereken bedellerin birincisi gerçek-sonrası (post-turth) ile mücadele - hem de daha ilk faturayı ödeyemeyip, borç batağında debelenirken. 

Penisilin, bilimsel metodolojinin yaygınlaşması ve Picasso...  bunlar ve daha nicesi modernizmin sunduklarıysa, milliyetçiliğin zaman zaman yükselttiği toplumsal taşkınlığın yıkıcılığını çözmek de modernizmin dayattığı fatura.

Bugünün post-modern ve teknolojik olarak üstün çerçevesi de mesafeleri kısaltmak, bilgiye erişimi ucuzlatmak, sıkılmayı engelleyen teknolojik uyuşturucular gibi kendi meyvelerini sunarken; ödemememiz gereken bedellerin birincisi gerçek-sonrası (post-turth) ile mücadele - hem de daha ilk faturayı ödeyemeyip, borç batağında debelenirken.