Sevgisiz – Nelyubov – Loveless (2017)

Dram.png
Çıplaklık.png
 
Sevgisiz.jpg

Yönetmen:    Andrey Zvyagintsev

Yıldızlar:  Maryana Spivak, Aleksey Rozin, Varvara Shmykova 

Ödüller: Cannes F.F.- Juri Özel Ödülü, I.Cinephile Society Ödülleri - Grad Prix Ödülü, Münih F.F. - En İyi Uluslararası Film

Bence: Aynı odada bulunmayı işkence gören, aynı havayı solumaktan tiksinen Boris (Alexie Rozin) ve Zhenya (Maryana Spivak) çifti için boşanma kaçınılmazdır. Ortak evlerini satılığa çıkartmışlar ve çoktan başkalarıyla gayet ciddi ilişkiler yaşayamaya başlarlar. Her ikisinin de çok istediği ve ikisine de iyi gelecek boşanmalarının önündeki tek pürüz 12 yaşındaki oğulları Alyosha’dır. İkisinin de gelecek planlarında ona yer yoktur. Alyosha da ebeveynlerinin gözünde işlemeyen düzenin atığı olduğunun farkındadır; anne ve babasının tartışmalarında onu birbirlerine fırlatmalarına defalarca şahit olmuştur. Sevgisizdir.

sevgisizz.jpg

Sevgisiz; çokça işlenen “çocuk ortadan kaybolur, boşanma arifesindeki anne baba yakınlaşır” konusuna sırtını dayayan filmlerin kuyusunu kazıyor ve izleyiciye “onlar uydurma; şimdi size rahatsız edici gerçekleri göstereceğim” diyor. Serim bölümü; filmin tonunu izleyiciye hemen göstermek ve realizmine ikna etmek amacıyla izleyicinin vidalarını biraz fazla hızlı sıkıyor. Ancak hemen ardından akışkanlığı ve Rus soğuğu kokan, sert ve dengeli realist tonuna kavuşup tutarlı atmosferiyle izleyiciyi kavramayı başarıyor. Sevgisiz; türünün romantik akım, basmakalıp örneklerine vurarak yükselirken ve türü gerçeğe yanaştırırken fazla savrulup duygu sömürüsüne bulaşmıyor, izleyicinin acısından beslenme ihtirasına kapılmıyor. Bencillik ve suçluluk duygusunun halat yarışı içinde, gerçeğin pek de günlük hayatta her gün karşılaşılmayan yüzüyle izleyiciyi yüzleştirerek sarsıcı bir tecrübe yaratmış. Sevgisiz zaten en başından izleyicinin boğazına takılmayı hedeflemiş - bunu da başarıyor.

sevgisiz 2.jpg

Sevgisiz; soğuk, güçlü, gerçek ve tutarlı tonu; akışının doğallığı ve sahne sahne yükselen duygusal derinliği, taşıdığı duyguların berraklığı ve duruluğu ve umutsuzlukla beraber var olabilen tırnak kemirten heyecanıyla Leviathan’dan (2014) hatırlayacağınız yönetmen Andrey Zvyagintsev’e Cannes’da Juri Özel Ödülü kazandırdı. 02saat07dakika. filmekimi

GorselZenginlik_07.png

Puan:

7.JPG
Puanlama, 10 üzerinden yapılmıştır ve tamamen kişisel tercihlere dayanmaktadır. Notun belirlenmesi için kullanılan kriterler tamamen keyfi bir biçimde oluşturulmuş ve bu kriterlerin ağırlıklandırılmasında da benzer bir metodoloji kullanılmıştır. Notlar nümerik değil, kategoriktir.

Fragman