Soygun - Good Time (2017)

Dram.png
SucPolisiye.png
Komedi.png
good time.jpg

Yönetmen:   Benny Safdie, Josh Safdie

Yıldızlar:    Robert Pattinson, Benny Safdie, Jennifer Jason Leigh

Bence: Yönetmen koltuğunu paylaşan Safdie kardeşler çok iyi bir başkahraman/anti-kahraman kurmuş ve yansıtmışlar: Sert, yıpratıcı, akıllı ama dağınık, soğukkanlı ve dışarıya karşı kendinden emin ama zaman zaman planlarından çok emin olmadığını hissettiren ve korkusunu belli belirsiz gösteren, duygu dünyası da film için değerli olan Connie. Robert Pattinson’ın enerjisi ile köpürttüğü Connie’nin tek bir New York gecesinde çok yüksek tempolu, hiçbir bölümde zekası düşmeyen koşuşturması ve motivasyonlarında gözüken sentimental boyut filmi yürüten ana damarı  oluşturuyor. İnandırıcı, içine alan, tempolu ve güçlü bir macera filmi Soygun ama filmi başka bir seviyeye taşıyan, izlenmesi lazım hale getiren yenilikçi bir hamuru var: Günümüz Yağmur Adam’ı (Rain Man - 1988) gibi başlayan Soygun hızla kendi janrının yapı-sökümüne girişiyor; şehir koşuşturmalı, zaman kısıtlı, zeki ve becerikli kahramanlı macera filmleri türünü alıp biçimlendirmelerini sökerek, dünyaya-gerçeğe yakınlaştırarak şehir macerası janrının bir gelenek olarak 'gerçekte olduğu gibi'den kopuk biçimlendirmesini gömüyor.

Soygun’un, işlerin sarpa sardığı diğer suç filmlerinden farkı şu; içinde planları bozacak bir kırılma ya da zeki bir oyun olmadan, başlangıç noktası zaten gerçek hayata uygun alındığı, olasılıklar ve engeller zaten gerçek hayattan seçildiği sürece doğal akışın işleri tıkayacağını bilmesi ve kendini gerçeğin üzerine konumlaması. Soygun dolayısıyla janr’ın gerçekle ilişkisini yeniden düzenlemeye girişmiş. Soygun; kararlılık ve kendini adamışlıkla ve kendini yırtarak girişilen onca mücadelenin yapı elvermediğinde sonunda yerinde saymalara neden olacağına, baştan yanlış girişilen savaşların her çatışmayı kazansan da kaybedebileceğine; her pratik sorunla ne kadar zekice baş edilirse edilsin büyük resimdeki aptallığın örtülemeyeceğine kendini bağlamış. Gerçeği arkasına alıp çok güçlü olmuş.  1saat41dakika. #filmekimi

GorselZenginlik_06.png

Puan:

8.5.JPG
Puanlama, 10 üzerinden yapılmıştır ve tamamen kişisel tercihlere dayanmaktadır. Notun belirlenmesi için kullanılan kriterler tamamen keyfi bir biçimde oluşturulmuş ve bu kriterlerin ağırlıklandırılmasında da benzer bir metodoloji kullanılmıştır. Notlar nümerik değil, kategoriktir.

Fragman