Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri – Three Billboards, Outside Ebbing, Missouri (2017)

Gercekustu.png
Dram.png
Macera.png
 
üc billboard.jpg

Yönetmen:    Martin McDonagh

Yıldızlar:  Frances McDormand, Woody Harrelson, Sam Rockwell

Ödüller: Venedik Film Festivali - Altın Osella En İyi Film, San Sabastian F.F. - Seyirci Ödülü

Bence: Canlı ve güçlü senaryosu pırıl pırıl parlıyor; senaryoya ruhunu verecek can alıcı karakter sayısı çok - her birinin üzerilerindeki emek belli; her biri kanlanmış, canlanmış ve film için kullanışlı derinliğe ulaşmış. Sonra beraberce oyun alanını, filmin evrenini genişletmişler. Karakterlere hayat verecek oyunculuklar da senaryonun seviyesini yakalayınca; Seven Psycopaths (Yedi Psikopat -2012) ve In Bruges'ün (2008) yönetmeni Martin McDonagh ortaya birinci sınıf, kaçırılmaması gereken bir unutulmaz çıkarmış.Mizahını karartmadan, dram boyutunu sulandırmadan iki tonu beraberce gururla taşımayı başarmak pek çok sıkı yönetmenin, zaman zaman başaramadığı büyük iş. 

Missouri’nin ufak kasabası Ebbing’de yaşayan Mildred (Frances McDormand), kızının tecavüze uğrayıp öldürülmesi davasında uzun süre bir şüpheli bulunamayınca, davayı gündemde tutmak için yerel otoriteleri provoke etmeye karar veriyor. Bu amaçla pek de kullanılmayan sapa bir yoldaki üç billboardu kiralayarak, kasabanın sevilen ancak hayatının zor bir döneminde olan şerifini Woody Harreleson) hedef alıyor.

Güney’in doğası ve kasaba havası filme temiz bir astar verirken McDonagh, üstünü yine Güney tarzı direkt üslupla bolca köşelendirerek filme heyecan katmış. Yan yana kolay gelemeyen tonun birlikteliği yine filmekimi’yle salonlara gelen Aşkın Gücü’nü (The Shape of Water - 2017) perişan etmişti;  Üç Billboard’a ise karmaşık yapılı bir derinlik ve hareket katmış. Komedi ve dram mükemmel bir kupaj oluşturmuşlar. Üç Billboard’un dram damarını Frances McDormand yıldız performansıyla taşırken, trajedisi Woody Harrelson’ın omuzlarında yükselmiş. Eğlence damarının baş rolünde Sam Rockwell var. Moon’dan (2009) ve Otostopçunun Galaksi Rehber’inden hatırlayacağınız Rockwell benim değerini yeterince bulamayan aktörler listemde üst sıralardaydı, onun alkışlanacağını bilmek beni mutlu ediyor… Üç Billboard, Ebbing Çıkışı Missouri; Filmekimi’nde izlediğim 22 film arasında en iyi üç filmden biri…

GorselZenginlik_06.png

Puan:

8.JPG
Puanlama, 10 üzerinden yapılmıştır ve tamamen kişisel tercihlere dayanmaktadır. Notun belirlenmesi için kullanılan kriterler tamamen keyfi bir biçimde oluşturulmuş ve bu kriterlerin ağırlıklandırılmasında da benzer bir metodoloji kullanılmıştır. Notlar nümerik değil, kategoriktir.

Fragman