Üç Renk Mavi/Beyaz/Kırmızı - Trois Couleurs Bleu/Blanc/Rouge - Three Colours Blue/White/Red (1993-1994)

 
ucrenk mavi.jpg

Yönetmen: Krzysztof Kieslowski

Yıldızlar:    Juliette Binoche, Zbigniew Zamachowski, Julie Delpy,  Irène Jacob, Jean-Louis Trintignant

Ödüller: Venedik F.F. - 7 Ödül, Cesar Ödülleri - 4 Ödül, 3 Dalda Oscar Adayı, 3 Dalda Golden Globe Ödülleri Adaylığı

Bence:  Demir Perde’nin dağılıp Polonya’nın kapılarını açması ile Polonya’da birikenlerin yönetmen Kieslowski üzerinden şampanya gibi patlatmasının kütür dünyasına hediyesi üçleme. Fransız Bayrağının üç rengini, Fransız Cumhuriyetinin mottosu Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik ile eşleyerek oluşturulmuş üçleme 1.5 sene gibi kısa bir sürede çekilip ardı ardına vizyona girmişti.

Mavi: Özgürlük – “Eğer birini seviyorsan nasıl özgür olabilirsin ki?” Kocasını ve kızını bir kazada kaybeden bir kadının özgürleşme hikayesi. Juliette Binoche harika. Mavi’de müzikler, ambiyans yaratmaktan çok fazlası – dilin dışında/ötesinde, ikinci bir iletim kanalı. Mavi Paris.

Beyaz: Eşitlik – Eşitsizlik üzerinden eşitliği anlatıyor. Polonyalı bir göçmenin, onu boşayıp en aşağıya yuvarlanmasına neden olan çok sevdiği eski karısıyla ödeşme/eştlenme çabası… Beyaz Varşova.

Kırmızı: Kardeşlik – Bir emekli yargıç ile bir genç modelin sonunda kardeşlikle paralellik kurulabilecek kompleks dostluğu üzerinden ödenen bedeller ve affetmenin filmi. Kırmızı Cenevre.

Başka Sinema

Tempometre_4.png

Puan:

3.JPG
Puanlama, 10 üzerinden yapılmıştır ve tamamen kişisel tercihlere dayanmaktadır. Notun belirlenmesi için belirlenen kriterler tamamen keyfi bir biçimde oluşturulmuş ve bu kriterlerin ağırlıklandırılmasında da benzer bir metodoloji kullanılmıştır.

Fragman: Trois Couleurs : Bleu (1993) 

Fragman :  Trois Couleurs: Blanc (1994)

Fragman : Trois Couleurs Rouge (1994)