Verónica (2017)

KorkuY.png
Dram.png
veronica.jpg

Yönetmen: Paco Plaza

Yıldızlar:   Sandra Escacena, Bruna González, Claudia Placer

Bence: Veronica,  1991 tarihli bir davanın polis raporlarına dayanıyor ve artık markalaşan İspanyol korku filmleri türünün bildik özelliklerini taşıyor. Korku atmosferini yaratırken mayaların güneş tutulması esnasında insan kurban etmelerine, ouija tahtalarıyla ruh çağırma ayinlerine, cehenneme açılan kapılar olgusunu haramanlamış. Gerçekten doğaüstü bir şeyler mi dönüyor yoksa psikolojik rahatsızlıklar mı tüm bunlara sebep ikilemini film boyu koruyarak belli bir gizem yaratmayı başarmış.

Babası ölmüş, annesi dört çocuğuna bakmak için gece yarılarına kadar çalışınca evin ve diğer çocukların tüm sorumluluğu filme adını veren, 15 yaşındaki büyük kardeş Veronica’ya (Sandra Escacena) geçmiş. Bunalan Veronica, babasıyla iletişime geçmek için efsanelerde diğer boyutlara kapıların açıldığı iddia edildiği güneş tutulması zamanını seçer. Bu noktadan sonra aile draması ve korku türünün unsurları birbirlerinin içine geçerek filmi yürütürler.

Veronica’nın getirdiği pek bir yenilik yok; gerçek bir hikayeye gevşekçe bağlı olmasının yaratacağı etki en önemli taşıyıcısı. Neler olduğunu ve ibisin karakterini filmin sonuna kadar muallakta bırakarak ve akıl hastalığı kapısını hiç kapatmayarak korku filmlerinde aranan bilinmezlik atmosferini yaratmayı başarmış. Doğaüstü işlerden ürkmeyi seven, İspanyol korku filmlerinin dilinden hoşlanan izleyiciye uyabilir. 01saat45dakika. 20. Randevu Film Festivali

Dengeli_OK_sol1.png
FelsefiDerinlik_04.png
GorselZenginlik_06.png

Puan:

5.5.JPG
Puanlama, 10 üzerinden yapılmıştır ve tamamen kişisel tercihlere dayanmaktadır. Notun belirlenmesi için kullanılan kriterler tamamen keyfi bir biçimde oluşturulmuş ve bu kriterlerin ağırlıklandırılmasında da benzer bir metodoloji kullanılmıştır. Notlar nümerik değil, kategoriktir.

Fragman