Versay Kraliçesi – The Queen of Versailles (2012)

Çıplaklık.png
Dram.png
 
Sevgisiz.jpg

Yönetmen:    Lauren Greenfield

Ödüller: Sundance F.F.- En İyi Yönetmen ( Belgesel Kat.),Riverrun F.F. - En İyi Yönetmen ( Bel.)

Bence: Bir belgeselde görüp görebileceğiniz en büyük kırılmalardan birine sahip – Şatafat ve ihtişamın belgeseliyken; düşüş ve hayal kırıklığının belgeseli olmaya zorlayan koşullar…

Şöyle uzun soluklu bir belgesel çekimlerine başlanıyor: 74 yaşındaki ABD Devre-mülk Kralı (toplam 28 lüks tesisi ile) ile onun 42 yaşındaki eski Mrs.Florida (evet Mrs.) eşi ülkenin en büyük ve en lüks evini inşa ettirmeye karar verirler. Orlando’da Disneyland’ın her gece patlayan havai fişeklerine nazır bir arazi içinde yekpare yapı , 84000 metrekareye yayılacak ve  bu devin onlarca salonu, 30 banyosu, balo salonları, çeşit çeşit spaları, tribünleriyle birlikte üç tenis kortu, bir tam beyzbol sahası ve daha bir dünya anlamsız lüks odası, bölümü olacaktır. Dekorasyonunu XIV. Louis tarzı mobilyalarla yapmaya karar verirler ve yapı ABD’nin Versay Sarayı olarak anılmaya başlanır. Hiçbir maliyetten kaçınmazlar - sadece banyo için alınan seramiklerinin maliyeti 5 milyon dolardır.

Belgesel; binanın yapım süreci, ailenin (8 çocukları dahil) inşaat boyunca arasındaki ilişkileri, şımarıklıkları ve beraberce perde falan seçmeleri üzerine kurgulanır. Bina yavaş yavaş yükselirken, ailenin pis zengin hayatının içine yaşlı kurdun çapkınlıkları dahil dibine kadar burun sokulur. Toplam maliyetin yaklaşık dörtte biri 50 milyon dolar civarında bir harcama yapılmış, iç mekanlar yavaş yavaş şekillenmeye başlamış, tam da büyük balo salonundaki dev kristal gök kubbe yerine yerleşmişken…. Daan! ABD'yi 2008 Konut Kredisi Krizi vurur. Belgesel savrulur.

Kriz tüm varlığını binalara yatıran Devre-mülk Kralının imparatorluğunu sallamaya, imparatorluktan parça üzerine parça koparmaya başlar. Bundan sonra film tamamen karakter değiştirerek en yüksekten düşüşün, ezilen egoların, ekonomik krizin tokadının farklı sosyal sınıflardaki ekosunun gerçek hikayesine dönüşür. 01saat40dakika. Pera Müzesi – Ev Diye Bir Yer

GorselZenginlik_06.png

Puan:

6.5.JPG
Puanlama, 10 üzerinden yapılmıştır ve tamamen kişisel tercihlere dayanmaktadır. Notun belirlenmesi için kullanılan kriterler tamamen keyfi bir biçimde oluşturulmuş ve bu kriterlerin ağırlıklandırılmasında da benzer bir metodoloji kullanılmıştır. Notlar nümerik değil, kategoriktir.

Fragman

Seigel'ların yarım kalan Versay Sarayı

Seigel'ların yarım kalan Versay Sarayı