Yaşamın Kıyısında - Manchester by the Sea (2016)

 

Yönetmen:  Kenneth Lonergan

Yıldızlar:  Casey Affleck, Michelle Williams, Kyle Chandler 

Ödüller:  Oscar Ödülleri - En İyi Aktör, En İyi Ögün Senaryo, BAFTA - En İyi Aktör, En İyi Özgün Senaryo, Golden Globes - En İyi Aktör (Drama) 

Bence: 2 saat 17 dakika süren film, bir 2 saat daha sürse aynı keyfi vermeye devam eder. İzleyiceye sunduğu tecrübe film izlemekten ziyade, kulak misafiri olmak: O kadar gerçekçi oyunculuklar, o kadar gerçekçi sinematografik tercihler. En İyi Özgün Senaryo Oscarı'na layık hikayesi, şahane karakterleri ve oyunculuklarla, basitlik içinde müthiş bir derinlik sunuyor. Yarattığı his nisan ayının sabah soğuğu gibi, içindeki hüzün insana yaşadığını hatırlatıyor. 2017 Oscarları'nda beim En İyi Film Oscar'ı adayımdı.

Puan:

8.JPG
Puanlama, 10 üzerinden yapılmıştır ve tamamen kişisel tercihlere dayanmaktadır. Notun belirlenmesi için belirlenen kriterler tamamen keyfi bir biçimde oluşturulmuş ve bu kriterlerin ağırlıklandırılmasında da benzer bir metodoloji kullanılmıştır.

Fragman

Bonus:

Kadın hakları savunucusu Brie Larson, 2010 yılında 2 kadını taciz ettiği iddiasıyla yargılanan Casey Affleck'e En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ını verdikten sonra Affleck'i protesto etti ve alkışlamadı. Not: Taraflar dava sonuçlanmadan anlaşmaya vardılar.

Nasıl ki bir işi iyi yapıyor olmak her konuda bir şeyler söyleme hakkı vermemesi gerektiğini düşünüyorsam. Nasıl ki Arda Turan “faizler düşmeli” diyerek gevrek gevrek sırıtınca gıcık oluyorsam. Affleck’in Yaşamın Kıyısında'ki performansına bakarken, hakkındaki iddiaları bir kenara bırakmak gerektiğini düşünüyorum. Adamı sevmemek ayrı; bir tutarlılık iddiam varsa Affleck'in performansına şapka çıkartmam gerek.