Zama (2017)

Dram.png
Gercekustu.png
 
Sevgisiz.jpg

Yönetmen: Lucrecia Martel

Yıldızlar:  Daniel Giménez Cacho, Lola Dueñas, Matheus Nachtergaele

Bence: Bir “Hiçbir şey olmayacak” filminden, eğlence bekleyemezsiniz. Zama’dan da beklemeyin, en küçük “bir şey olacak (mı)” beklentisi (sorusu) bile filmi çekilmez hale getirebilir. Zama ancak bir şey olmayacağını kabullenen izleyicinin - totolojik gelebilir ama değil- o bir şey olmayış esnasında olanlardan keyif alabileceği, o oluşlardan bir şeyler toplayabileceği bir özgün film.

16. Yüzyıl kolonyal döneminde Asuncion'da  İspanyol devlet görevlisi olan Don Diego De Zama, Buenos Aires’e tayinini beklemektedir. Vaat edilen tayin gelmedikçe Don Diego yavaş yavaş aklını kaybetmeye başlar. Kafka’nın işlerin yürümediği, devletin yerinde saydırdığı dünyasını egzotikleştirip, renk ekleyip, İspanyol sosuna bularsanız Zama’yı delirmeye götüren yol hakkında önceden bir fikriniz olabilir.

Zama, görsel ve sinematografik açıdan iyi bir tecrübe sunsa da, hikayesinin aşırı dağınıklığı, izleyicinin sıkça bağlamı yakalamakta zorluk çekecek olmasına kafasını takmaması ile fazla maliyetli bir film. Öyle ya da böyle bir seviyede filmle ilişki kurabilen izleyicilerin kibir batağına saplanıp,  Zama’dan açıkça sıkılan diğer izleyicileri hakir görmeleri de beklenebilir. Zama’nın film boyu yoğunluğu artan gerçeküstü tonu ve sinematografik gücünün yanında aşırı çetrefilli işleyişi ile duruluktan uzak karakteri, filmi efsunlamış; çoğu eleştirmene “bu filmi beğenmeliyim” büyüsü yapmış. Bu kadar talepkar, bu kadar anlatmak istediğini taammüden gizleyen, temposuzlukla kıvranan bir filmin teknik kabiliyeti ve görsel gücü üzerinden böyle bir iyi eleştiriler sağanağı yakalamasını başka hiçbir şeyle açıklanamaz. 01saat55dakika. filmekimi

GorselZenginlik_06.png

Puan:

7.JPG
Puanlama, 10 üzerinden yapılmıştır ve tamamen kişisel tercihlere dayanmaktadır. Notun belirlenmesi için kullanılan kriterler tamamen keyfi bir biçimde oluşturulmuş ve bu kriterlerin ağırlıklandırılmasında da benzer bir metodoloji kullanılmıştır. Notlar nümerik değil, kategoriktir.

Fragman