Zombi Ekspresi - Busanhaeng - Train to Busan (2017)

fantastic b.jpg

Yönetmen:  Sang-ho Yeon

Yıldızlar: Yoo Gong, Su-an Kim, Yu-mi Jung

Ödüller: BloodGuts UK Korku Ödülleri - En İyi Yabancı Film, Fantasia F.F. - En İyi Film,  Sitges- Katalonya F.F. - En iyi Yönetmen ve En İyi Özel Efektler 

Bence: Filmin ilk yarısı iki buçuk cümleyle özet geçilse ve film sadece şimdiki ikinci yarısından müteşekkil olsaymış da olurmuş – hatta daha iyi olurmuş. İlk yarı eski, klişe dolu, durağan ve sıkıcı; ikinci yarı hasarlarına rağmen temposuyla saate baktırmıyor. Hikaye çok sıradan olunca, artık filmin hikayeyi işleme biçimi pek hata kaldırmıyor - ısırık yoluyla bulaşan, insanları ivedilikle zombileştiren bir virüs salgınından kaçma hikayesinin pek özgün bir tarafı yok. Zombi Ekspresi, izleyiciyi karanlık sahneler atıp sonra tuzaklar kurup, hoplatarak korkutup işin kolayına kaçmamış. Hikaye çoğunlukla gün ışığı altında geçiyor; cesur, kendine güvenli, iddialı bir tavır bu… Kapı bile açmayı beceremeyen, tavuk karası hastalığından (gece körlüğü) mustarip, yeri geldiğinde 5 tanesinin şişmanca tek bir adamı bile devirmekte zorlandığı geri zekalı bir güruhtan fazlası olmayan zombilerin koca koca şehirleri ele geçirmeleri Güney Kore ordusunun kapasitesi hakkında sorular sorduruyor – Korelileri askerden soğutmak diye bir suç var mı? Olayların geçtiği tren şirketinin sahibi saf şeytani bir zengin, tüm sevmemiz beklenen erkekler tam birer şövalye, çok çalıştığı için çocuğuna zaman ayıramayan ama ama kızını sevdiği ilk andan belli baba, önce kavga edip sonra silah kardeşi olacak erkek kahramanlar, kendini çoğunluğun iyiliği için “Hodor tarzı” feda eden karakterler gibi klişeler filme iyice yayılmış. Ancak filmdeki cinsiyetçilik özel bir ilgiyi hak ediyor; kadınlar tüm karar süreçlerinden uzak duruyorlar ve hep edilgenler: Zombilerle her karşılaşmada sadece kaçışan, kırk yılın başı iş sıkışınca minik el çantalarıyla anlamsızca ve etkisizce zombilerin kafasına vurmaya çalışıyorlar, yetmiyor; üzerinde eşek kadar harflerle fren yazan kolu nasıl kullanacağını öğrenmek için daha önce hiç tren kullanmamış bir erkeğin son nefesinde yaptığı “bu kolu çekeceksiniz” açıklamasına ihtiyaç duyan aşağı cins olarak resmedilmişler. Son eleştirim filmin adına; bu nasıl bir çeviridir arkadaş; ben "Zombi Ekspresi" yazarken utanıyorum, siz filmin adını buna çevirirken utanmadınız.

GorselZenginlik_07.png

Puan:

Puanlama, 10 üzerinden yapılmıştır ve tamamen kişisel tercihlere dayanmaktadır. Notun belirlenmesi için belirlenen kriterler tamamen keyfi bir biçimde oluşturulmuş ve bu kriterlerin ağırlıklandırılmasında da benzer bir metodoloji kullanılmıştır.

Fragman