Logo.jpg

90. Akademi Ödülleri 4 Mart gecesi düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Geceye 12 dalda adaylık ile başlayan Suyun Sesi - The Shape of Water En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil dört ödül alarak gecenin büyük kazananı oldu. Favorilerin hemen her dalda ödüllere uzandığı bir gece yaşadık; en büyük sürprizin belgesel dalında olduğunu söylersem ne demek istediğim daha net anlaşılacaktır.  

Akademi üye profilindeki gençleşmenin ve kadın/erkek oranındaki düzelmenin sonuçlarını izlemeye devam ediyoruz. Kapan - Get Out, Beni Adınla Çağır - Call me by Your Name, Uğur Böceği - Lady Bird gibi bağımsız sinemaya daha yakın filmler rahatça adaylıklar ve hatta ödüller toplamaya başladılar... En iyi film ödülleri de bir süredir belli kriterleri sağlayan majestik yapımların tekelinden çıktı- Kuzuların Sessizliği'nden beri ilk kez bir korku filmi iddialı bir en iyi film adayı. Bu dönüşüm ve çeşitlenme, pazarın en çok harcayanı ancak formüllere sıkışmaya çok teşne Amerikan sineması ve izleyiciler için iyi haber.

Image-1[4418].png

Buyurun kazananlara, adaylara ve tören öncesi duruma bakalım...

Filmlerle ilgili sayfalara/yazılara ulaşmak için filmlerin adına ya da bağlantı adreslerine tıklayabilirsiniz. 

En İyi Film:

Ödül Töreni Öncesi: "Bu daldaki tüm filmleri izledim. Sadece Kapan (Get Out) ile ilgili yazmaya vaktim olmadı.  Favoriler sırasıyla Üç Billboard Ebbing Çıkışı Missouri ve Guillermo del Toro'nun filmi Suyun Sesi... Ben Üç Billboard Ebbing Çıkışı Missouri ve Beni Adınla Çağır'dan birinin kazanması gerektiğini düşünüyorum - kazanmasını istiyorum.  Yeni oylama sistemi, seveninizin çok olmasındansa sevmeyeninizin az olmasını daha çok önemsediğinden bu üçünün arasına Rotten Tomatoes oranı %99 olan Uğur Böceği büyük sürprizle girebilir ancak bu düşük olasılık." 

Kazanan:

Diğer Adaylar:

En İyi Film için Bonus:

En İyi Film Seçim Yöntemi STV: Yeni oylama sistemi Oscar Ödüllerinde sadece bu dalda kullanılıyor. Bu oylama sistemine STV (Single Transferable Vote) deniyor ve  en adil oylama yöntemlerinden biri kabul ediliyor. Hindistan, Malta gibi ülkelerin yanında ABD ve İngiltere'de üniversitelerde sıklıkla kullanılan bir yöntem. Buna göre; oy veren herkes en tercih ettiği adaydan başlayarak bir tercih sırası oluşturuyor. Oylar birinci tercihlere göre adaylara dağıtılıyor. Bu nokta en az birinci tercihten oy alan aday eleniyor ve bu adaya oy veren üyelerin oyları ikinci tercihlerine göre kalan adaylar arasında dağıtılıyor, sonra ikinci en az oy alan filmin oyları kalanlar arasında oy tercihlerine göre dağıtılıyor -bu işlem bir film %50 oyu geçene kadar devam ediyor. Kısaca görsel anlatım için buyrun CGP Grey'in videosuna:

 
 

STV Anlatım - Kanal: CGP Grey (İngilizce)

 

 İyi Erkek Oyuncu:

Ödül Töreni Öncesi: "Bu dalda "Roman J. Israel, Esq." hariç tüm filmleri izledim. Gary Oldman, Winston Churchill'e hayat verdiği rolüyle bu dalın açık ara en büyük adayı. Beni Adınla Çağır'daki rolüyle Timothée Chalamet ve Phantom Thread'de Daniel Day-Lewis'in performansları çok iyiydi; ancak bir şansları olabilmesi için Akademi üyelerinin Oldman'ın performansını aktörlük becerisinin yanında biraz da taklit kabiliyetine bağlamaları gerekir. Oldman'ın performansından Churchill'i canlandırmak için biraz karikatüre yaklaşma gereği sebebiyle rahatsız olan yorumlar da gördüm. Gönlüm Timothée Chalamet, aklım Gary Oldman diyor."

Kazanan:

 
En Karanlık Saat - Darkest Hour -  Gary Oldman    www.muratcanaslak.com/enkaranliksaat

En Karanlık Saat - Darkest Hour - Gary Oldman

www.muratcanaslak.com/enkaranliksaat

 

Diğer Adaylar:

Kapan - Get Out - Daniel Kluuya

Kapan - Get Out - Daniel Kluuya

Roman J. ISrael, Esq. - Denzel Washington

Roman J. ISrael, Esq. - Denzel Washington

En İyi Kadın Oyuncu:

Ödül Töreni Öncesi: "Bu dalda tüm filmleri izledim. Üç Billboard'dan Frances McDormand ağır favori, benim gönlüm de ödülü onun almasından yana. Rica minnet kabul ettiği rol ile heykelcik kazanmaya çok yakın... McDormand'ı zorlamaya en yakın aday Suyun Sesi'nde dilsiz Elisa rolüyle Sally Hawkins. Bu daldan bir sürpriz kara at çıkacaksa bu Margot Robbie olabilir diye düşünüyorum..."

Kazanan:

Diğer Adaylar:

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu:

Ödül Töreni Öncesi: "Bu dalda tüm filmleri izledim. Sam Rockwell! Karakteri üzerinden anlamsız bir ırkçılık tartışması çıksa da ben yine de Rockwell'in ödülü alacağını düşünüyorum. The Florida Project'te Dafoe çok iyi iş çıkarttı, o da az farkla favoriler sıralamasında ikinci sırada. İkisi de hak ediyor ama gönlüm niyeyse Rockwell'den yana."

Kazanan:

Diğer Adaylar:

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu:  

Ödül Töreni Öncesi: "Bu dalda tüm filmleri izledim - Savaştan Önce'yi yazmaya vaktim olmadı. Adaylar arasında Tonya Harding'in annesi rolüyle Allison Janney ve Phantom Thread'deki incelikli oyunculuğuyla Lesley Manville öne çıkan isimler. Gönlüm Manville'den yana, tahminimce o da bir adım önde. Bir de lütfen Octavia Spencer kazanmasın."

Kazanan:

DiğerAdaylar:

En İyi Yönetmen:

Ödül Töreni Öncesi: "Bu dalda tüm filmleri izledim. En İyi Yönetmen dalında büyük favori Suyun Sesi'nin yönetmeni Guilliermo del Toro, ancak ben filminin şiirsel ton ile casus hikayesi arasındaki geçişlerinin filmi yorduğunu düşünüyorum ve sadece ödül almak için filme sokuşturulan, aslında filmin talep etmediği karakterler biraz sinirimi bozuyor. Suyun Sesi'nde baş rol oyuncusu Elisa engelli bir anglosakson olmayan beyaz, en yakın arkadaşı yaşlı bir gay, işteki en yakın arkadaşı Afro-Amerkalı bir obez,  sevgilisi de bir yaratık! Del Toro, ödülü garantilemek için her türlü azınlığı filmine sokuşturmuş. Benim gönlümden Dunkirk ile Christoper Nolan geçiyor. Güçlü ve büyük kariyerli oyuncuları, hikayesinin güçlü karakterleri, sağlam bir senaryosu olmadan da taş gibi film yapılabileceğini gösteriyor. Bu saydıklarımın iyi bir filmin temel unsurları değil sadece gerektiğinde kullanılacak araçlar olduğunu göstermek az şey değil... Kapan'da Jordan Peele'nin her şey parlarken yarattığı tekinsizlik, Phantom Thread'de Paul Thomas Anderson'ın ayrıntılardan bir anlatım çıkartması, Lady Bird'de Greta Gerwig'in filminin hafifliğine rağmen taşıyabildiği onca ağırlık; hepsi takdiri hak ediyor."

Kazanan:

Diğer Adaylar:

Yabancı Dilde En İyi Film:

Ödül Töreni Öncesi: "Bu dalda tüm filmleri izledim. Bir ölüm grubu daha; dışarıda kalan Foxtrot (www.muratcanaslak.com/foxtrot) ve Paramparça (www.muratcanaslak.com/paramparca ) dahil tüm adaylar sıkı... Hepsini yakalayıp izlemenizi öneririm. Pek çok tahmin sitesi Muhteşem Kadın'ı en büyük aday olarak görmesine rağmen, bu dalda hala herkes oyunda. Benim en beğendiğim film Macar yapımı Beden ve Ruh, onu Zyvagintsev'in Sevgisiz'i takip ediyor. Lübnan yapımı Hakaret içindeki derin felsefi tartışmayla, Kare de Cannes'dan aldığı Altın Palmiye ile üstleri kolay çizilecek filmler değiller."

Kazanan:

 
Muhteşem Kadın A Fantastic Woman

Muhteşem Kadın A Fantastic Woman

 

Diğer Adaylar:

 En İyi Animasyon Film:

Ödül Töreni Öncesi: "Sadece Coco ve Loving Vincent'i izledim. Ne olur aşırı muhafazkar fikirleri kalbine dolduran Coco kazanamasın; Loving Vincent kazansın. Teşekkürler. ( Coco ile ilgili sert karşıtlığımın nedenleri için buyurun Coco sayfasına alalım sizi )"

Kazanan:

Diğer Adaylar:

Patron Bebek

Patron Bebek

The Breadwinner

The Breadwinner

Ferdinand

Ferdinand

En İyi Görüntü Yönetimi:

Ödül Töreni Öncesi: "Bu dalda tüm filmleri izledim. Blade Runner 2049 tüm ihtişamını görsel efektler ile beraber görüntü yönetimine borçlu olduğu ve filmin tamamı eline baktığı için favori, Dunkirk ve Savaştan Sonra'nın görüntü yönetimleri de çok iyiydi. Savaştan Sonra'nın görüntü yönetmenin kadın olması Akademi Üyelerinin aklını çelebilir. Pozitif ayrımcılık böyle bir şey işte,  Rachel Morrison bileğinin hakkıyla kazansa bile kazandığında alnına konjonktür gereği verilen oylarla kazandı damgası vurulacak. Bence çok çekişmeli dallardan biri sinematografi."

Kazanan:

Diğer Adaylar:

En Karanlık Saat - Darkest Hour   www.muratcanaslak.com/enkaranliksaat

En Karanlık Saat - Darkest Hour

www.muratcanaslak.com/enkaranliksaat

Savaştan Sonra - Mudbound - Mary J. Blige

Savaştan Sonra - Mudbound - Mary J. Blige

En İyi Kostüm Tasarımı:

Ödül Töreni Öncesi: "Bu dalda Güzel ve Çirkin ile Victoria & Abdul hariç diğer filmleri izledim. Phantom Thread bu dalda büyük favori, bence hak ediyor da. En Karanlık Saat ve Suyun Sesi diğer kazanma olasılığı olan adaylar."

Kazanan:

Diğer Adaylar:

Güzel ve Çirkin - The Beauty and the Beast

Güzel ve Çirkin - The Beauty and the Beast

En Karanlık Saat - Darkest Hour   www.muratcanaslak.com/enkaranliksaat

En Karanlık Saat - Darkest Hour

www.muratcanaslak.com/enkaranliksaat

Victoria & Abdul

Victoria & Abdul

En İyi Belgesel:

Ödül Töreni Öncesi: "Bu dalda sadece Agnes Vardalı Mekanlar ve Yüzler'i izledim. Bence özgün ve sıcak; çoğunlukla  favori olarak Mekanlar ve Yüzler gösteriliyor. Rusya'daki doping skandallarını konu alan Icarus ve katili elini kolumu sallayarak çıkmasına neden olan adalet sistemi ve ırklarla ilgili önyargıları konu alan Strong Island sürpriz yapabilecek adaylar.

Kazanan:

 
Icarus

Icarus

 

Diğer Adaylar:

Abacus: Small Enough to Jail

Abacus: Small Enough to Jail

Last Man in Aleppo

Last Man in Aleppo

Strong Island

Strong Island

En İyi Kurgu:

Ödül Töreni Öncesi: "Bu dalda tüm filmleri izledim. En İyi Kurgu dalı ölüm gruplarından biri, en büyük favori takipçilerinden fazla uzaklaşamamış. Tam Gaz, CGI'dan (Bilgisayar Üretimi Görüntüler) mümkün mertebe uzak durmasına rağmen böylesine pürüzsüz bir iş çıkarabildiyse bunu kurgusuna borçlu... En büyük aday Tam Gaz. Dunkirk onu yakından takip ediyor ve gönlüm Dunkirk'ten yana. Ben Tonya bu dalın siyah atı."

Kazanan:

Diğer Adaylar:

En İyi Uyarlama Senaryo:

Ödül Töreni Öncesi: "Beni Adınla Çağır bu dalda en kuvvetli aday... Savaştan Sonra en önemli rakibi. Felaket Sanatçı, James Franco'nun taciz skandalından sonra ödülden iyice uzaklaştı. Logan'ın rakipleri arasında pek şansı yok. 

Kazanan:

Felaket Sanatçı - The Disaster Artist

Felaket Sanatçı - The Disaster Artist

Logan   www.muratcanaslak.com/logan

Logan 

www.muratcanaslak.com/logan

Molly's Game

Molly's Game

Savaştan Sonra - Mudbound

Savaştan Sonra - Mudbound

En İyi Özgün Senaryo:

Ödül Töreni Öncesi: "Üç Billboard Ebbing Çıkışı Missouri şahane senaryosuyla en büyük aday. Ben de gönlüm Üç Billboard'dan yana, bu dalda heykelciği kazanamazsa büyük hayal kırıklığı olur. Tahminlerde Kapan'ın adını gördükçe şaşırıyorum. Lady Bird'ün senaryosu da güçlü ve etkili."

 
Kapan - Get Out

Kapan - Get Out

 

En İyi Makyaj ve  Saç Tasarımı:

Ödül Töreni Öncesi: "En Karanlık Saat bu dalın en kuvvetli adayı ve benim de favorim... Gary Oldman'ın Churchill makyajı gerçekten şahane."

 
En Karanlık Saat - Darkest Hour   www.muratcanaslak.com/enkaranliksaat

En Karanlık Saat - Darkest Hour

www.muratcanaslak.com/enkaranliksaat

 
 
Victoria & Abdul

Victoria & Abdul

Wonder

Wonder

 

En İyi Orijinal Müzik:

Ödül Töreni Öncesi: "Bu dalda Yarış Suyun Rengi ile Hans Zimmer'in Dunkirk'ü arasında... Bahisler Suyun sesi diyor ama bence birbirlerine çok yakın kalibredeler ve durum yazı-tura..."

Adaylar: Dunkirk, Phantom Thread, Starwars: Son Jedi ( https://www.muratcanaslak.com/sonjedi ), Üç Billboard Ebbing Çıkışı Missouri

En İyi Orijinal Şarkı:

Ödül Töreni Öncesi: "Coco "Remember Me" ve Muhteşem Showman "This is Me" bu dalda rakiplerinde önde gözüküyor. Muhteşem Showman'i Coco'ya tercih ederim...."

 
coco.jpg
 

Adaylar: Savaştan Sonra, Beni Adınla Çağır, Marshall, Muhteşem Showman

En İyi Prodüksiyon Tasarımı:

Ödül Töreni Öncesi: "13 adaylığın verdiği rüzgarla ve bu dalda favori filmi sinyalleyen Bafta ve Sanat Yönetmenleri Loncası ödülleriyle Suyun Sesi bu alanda favori, ancak Blade Runner  2049 güzel setleri ile sıkı bir rakip."

Adaylar: Güzel ve Çirkin, Blade Runner 2049, En Karanlık Saat, Dunkirk

En İyi Ses Kurgusu:

Ödül Töreni Öncesi: "Dunkirk bu alanda en büyük favori bence de ödülü hak ediyor. Sürpriz Tam Gaz'dan gelebilir. "

Adaylar: Tam Gaz, Blade Runner 2049, Starwars: Son Jedi, Suyun Sesi

En İyi Ses Tasarımı:

Ödül Töreni Öncesi:  "Dunkirk, Ses Kurgusu dalında olduğu gibi Tasarım ödülünde de favori, ancak bu defa önünde Tam Gaz var."

Adaylar: Tam Gaz, Blade Runner 2049, Starwars: Son Jedi, Dunkirk, Suyun Sesi

En İyi Görsel Efektler:

Ödül Töreni Öncesi: "Denis Villeneuve'nin Blade Runner 2049'ı bu alanda Maymunlar Cehennemi: Savaş ile çekişiyor ancak Balde Runner 2049 bir kaç adım önde."

Adaylar: Kong: Kafa Tası Adası ( https://www.muratcanaslak.com/kongkafatasiadasi ), Starwars: Son Jedi, Maymunlar Cehennemi: Son Savaş, Galaksinin Koruyucuları